Trend farbanja ćelija u ružičasto: Kažu da umiruju

U zatvorima širom Evrope i Severne Amerike pre nekoliko godina počeo je da se širi trend farbanja pojedinih ćelija u ružičastu boju.
Trend farbanja ćelija u ružičasto: Kažu da umiruju
Foto: Pixabay

Još 2014. godine svaki peti zatvor i policijska stanica u Švajcarskoj imali su makar jednu ćeliju obojenu u flamingo roze.

Po sredi je primena naučne studije iz sedamdesetih godina prošlog veka, kada je istraživač Aleksander Štraus ubedio upravu jednog popravnog doma da oboji nekoliko svojih pritvorskih ćelija u ružičasto. Šaus je na temelju eksperimenata izveo zaključak da bi ova boja mogla pozitivno da utiče na ponašanje pritvorenika, umirujući njihovu razdražljivost.

Rezultati koje je Štraus postigao sugerišu da je bio u pravu – u memorandumu koji je napisao Biro za pomorsko osoblje navodi se da je potrebno samo 15 minuta izlaganja ružičastoj ćeliji da bi se agresivno ponašanje i potencijal za smanjenje nasilja smanjili.
 
Štrausove nalaze podržali su testovi u drugim pritvorskim centrima, a kada ih je objavio 1979. i 1981. godine, nijansa koju je koristio – prvobitno napravljena od 473 mililitra polusjajne crvene boje za spoljne ukrase, pomešana sa 4.546 mililitara čiste bele boje – počela je da se primenjuje u zatvorima širom sveta zbog svojstava koja menjaju raspoloženje.
 
Ova nijansa zvanično je označena kao P-618, ali ju je Štraus nazvao Bejker-Miller Pink, po direktorima pritvorskog centra u mornarici u kojem ga je prvi put testirao. Boja je pod raznim imenima postala poznata širom sveta.
 
Postoji samo jedan problem: Štrausovi rezultati nikada nisu uspešno ponovljeni, navodi BBC.
 
"Postojala je studija 2015. godine, sprovedena na odgovarajući način u kontrolisanim uslovima, koja nije pronašla nikakve dokaze da ružičasta boja smanjuje agresivnost", kaže istraživač boja na Univerzitetu u Beču Domisil Džonaskajt.
 
Studija iz švajcarske Popravne ustanove u Pešvisu uključila je 59 muških zatvorenika i pokazala da nema razlike između belih i ružičastih zatvorskih ćelija u pogledu nivoa agresivnosti zatvorenika.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti