VIDEO: Prvi put objavljeni zvukovi koje proizvode raže na dnu mora

Naučni tim predvođen istraživačima iz Australije, predstavio je prve dokaze, u vidu naučne studije i demonstracionih video zapisa, o ražama i zvukovima koje emituju u svom prirodnom okruženju.
Raže, ribe sa hrskavičavim skeletom, blisko povezane sa ajkulama, među svojim karakteristikama imaju i činjenicu da poseduju najveći mozak kod riba koje trenutno naseljavaju mora i okeane.
Jedna od mogućih upotreba razvoja mozga je komunikacija i, u tom smislu, poslednjih decenija su sprovedena različita istraživanja o zvukovima koje proizvode raže koji žive u akvarijumima i zoološkim vrtovima, piše La Vanguardia.
Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Ecology, koji uređuje Američko društvo za ekologiju.
 
U jednom od video snimaka koji su objavili autori studije, raža vrste Urogimnus granulatus primećena je kako pliva i emituje isprekidane zvukove do sada nepoznate nauci.
 
Istraživači primećuju da se čini da raže prave zvukove samo kada su pod pritiskom, što bi moglo da objasni zašto niko ranije nije prijavio da ih je čuo, barem u naučnoj zajednici. Ističu da je verovatno samo nekoliko ljudi čulo zvukove jer oprema za ronjenje proizvodi mehuriće zbog kojih je teško čuti zvukove pod vodom.
 
O tome zašto su raže razvile sposobnost da prave zvukove, istraživači imaju samo teorije, uključujući moguće sredstvo za plašenje potencijalnih neprijatelja. Autori predlažu da nastave sa proučavanjem zvukova raža, posmatrajući prvo kako one prave ove zvukove, a zatim i načine na koje se koriste.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

raža

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti