Pri tome, naravno, treba voditi računa o kontekstu razgovora i paziti da se osmeh ne protumači pogrešno, jedan je od saveta policiji u Hrvatskoj iz priručnika.
Komunikacijski podsetnik za policajce, jedinstven u Hrvatskoj, izdala je splitsko-dalmatinska policija kako bi policajcima savetovala kako da se odnose prema građanima.
Uputstvo policajcima je da sagovornika uvek oslovljavaju s "vi" i "gospođo" ili "gospodine".
Valja se i rukovati ako epidemiološke mere to dozvoljavaju, što pre objasniti razlog svog postupanja, gledati osobu u oči, a kad god je moguće treba se držati uspravno.
Policajac treba da izgleda uredno, jer "neurednost ukazuje da niste dovoljno ozbiljni i odgovorni ni prema svojoj profesiji niti prema sebi".
"Ako ne možete da nosite uniformu, izbegavajte odeću koja odudara od standarda, s neprimerenim natpisima koji sadrže vrednosne, političke ili druge stavove ili odeću koja pripada mladalačkom stilu kao što je sportska, pocepane farmerke i majice", piše u pripručniku.
Reči "molim, hvala, izvolite, oprostite" uvek moraju biti u rečniku policajca, a zapovesti izrečene građanima kratke i jasne, ali s poštovanjem.
Vozači na putu uvek čuju kratko "vozačku i saobraćajnu, molim!", ali predlaže se drugačije ponašanje: "Dobar dan gospodine! Ja sam Ivan iz Policijske stanice Trogir. Radimo kontrolu vozača i vozila kako bismo povećali vašu sigurnost na putevima. Molim vas, vašu vozačku i saobraćajnu dozvolu."
Šta ne raditi
Posebno poglavlje posvećeno je tome šta nikako ne treba raditi.
Ne treba reći građaninu koji nešto traži "to nije moj posao", a ne preporučuje se ni rečenica "ne znam", već treba potražiti odgovor ili se konsultovati.
Umesto: "Nije vam pametno što ne koristite pojas", trebalo bi reći: "Pojas vam može spasiti život kod prevrtanja i snažnih udaraca u saobraćajnoj nezgodi."
Policajcima se takođe savetuje da ne zauzimaju preteći položaj tela poput držanja ruku na bokovima, prekrštenih ili naslonjenih na oružje.
Podsetnik, čiji je autor načelnik trogirske policijske stanice Marko Doljanin, distribuiran je u sve policijske stanice u županiji, a može se naći i na veb stranici policijske uprave.
"Kolege na terenu kažu da im priručnik pomaže, a dobili smo pohvale i od građana koji su izrazili zadovoljstvo radom policajaca. Kada građanin oseti potrebu da dođe kući i sedne za računar, te napiše nešto i pošalje, onda znači da je stvarno dirnut odnosom i da je primetio da je odnos bio profesionalan", izjavio je Doljanin.
Komentari 15
D
Očekujemo od policije lepo ponašanje, a u samom školovanju imaju izdrkavanje frustriranih "zapovednika" (isto kao i u vojsci).
Dok god im se škola svodi na školovanje poslušnog kadra, koji je spreman da na zapoved stane pred građane i teroriše ih, bonton je samo da se zamažu oči.
Imao sam slučaj da me mlada policajka legitimiše nadrkanog stava i "komunicira" odsečnim rečima "Slobinog vremena" i rečnikom 10-ogodišnjeg deteta. To je škola od nje napravila. Kakav bonton bre...
Dejan
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar