Naučnici su napravili model Mindi, koja predstavlja kako bi mogla da izgleda žena za nešto manje od 800 godina, prenosi
Index.hr.
"Način na koji držimo telefone može da izazove naprezanje u određenim tačkama, izazivajući "tekstualnu kandžu", što može da dovede do bola, slabosti i gubitka obima pokreta u zglobu i šaci", rekao je dr Nikola Đorđević iz Med Alert Help-a, jedan od naučnika koji je učestvovao u projektu.
U svakom slučaju model prikazuje ženu koja ima pogrbljena leđa, šake sa kandžama, širok vrat koji je posledica stalnog gledanja ka dole, povijene laktove.
"Način na koji držimo telefone može da izazove naprezanje u određenim tačkama, izazivajući "tekstualnu kandžu", što može da dovede do bola, slabosti i gubitka obima pokreta u zglobu i šaci", izjavio je dr Nikola Đorđević, za Dejli mejl.
U čitav projekat bilo je uključeno više naučnika, koji su prvo pribavili naučna istraživanja i stručna mišljenja o tome kako upotreba tehnike utiče na naše telo, a zatim su sa 3D dizajnerom pažljivo napravili model.
Skvrčeni prsti i savijeni laktovi
Godine gledanja u pametne telefone i ekrane računara mogle bi za ishod da imaju pogrbljeno držanje, a ruke će biti trajno oblikovane u kandže zbog stalnog držanja pametnih telefona, tvrde oni.
"Kada radite na računaru ili gledate u svoj telefon, mišići na zadnjoj strani vrata moraju da se kontrahuju kako bi vam držali glavu gore", objašnjava drugi naučnik, K. Danijel Riv, zašto je model izuzetno pogrbljen.
"Što više gledate prema dole, mišići moraju jače da rade kako bi vam glava bila podignuta. Ovi mišići mogu preterano da se umore i mogu da bole od gledanja u pametne telefone i tablete, ili od provođenja većine radnog dana na računarima", dodaje on.
Komentari 18
Brano
e, naučnici?
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar