Eksperti Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), koji su se ove nedelje okupili u Maroku, odlučili su da pčelarstvo u Sloveniji zaslužuje priznanje kao primer važne kulturne tradicije, saopštilo je slovenačko Ministarstvo kulture.
U saopštenju se navodi da je demonstrirano bogatstvo pčelarskog nasleđa u Sloveniji, njegova duga istorija i velika veština, znanje i praksa koja se prenosi sa generacije na generaciju.
"Pčelarstvo je sa svojim nepokretnim i pokretnim nasleđem snažno ukorenjeno u Sloveniji, a u moderno vreme razvija se i pčelarstvo u urbanim sredinama", dodaje se u saopštenju.
Slovenija je ranije dobila podršku Ujedinjenih nacija da 20. maj proglasi Svetskim danom pčela.
Slovenački pčelari imaju oko 200.000 pčelinjih zajednica i domaću podvrstu, kranjsku pčelu koja je poznata po svojoj "poslušnosti, marljivosti, poniznosti i odličnom smislu za orijentaciju".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Vule
istoricar
@Miro - Anton Jansa nije previse prominentna figura u istoriji, jedna lasta ne cini prolece, cinjenica jeste da su Habzburzi anektirali Celjsku grofoviju 1456. a pad Smedereva je bio 3 godine kasnije, ali su ustanci 1804/15 doneli dobar stepen autonomije Srbiji, dok je Slovenija ostala integralni deo Austrije jos citav vek
@Realno - Srbija ne bi bila pod Osmanskom vlascu kao sto i nije zbog trazenja autonomije u ustancima koji su je donekle pretvorili 'tributarnu drzavu' ali sa sopstvenom upravom
hajde da se ne hvatamo za sitnice i da se drzimo samo cinjenica
Realno
... bi bila pod ... da nije bilo rata, itd. Nastavi niz.
Kakav ti je to bezvezni argument.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar