To predstavlja neverovatno otkriće, preneo je Rojters.
Istraživači su saopštili da su otkriveni fragmenti DNK pripadali različitim životinjama, uključujući mastodonte, irvase, zečeve, leminge i guske, kao i biljke, uključujući drveće topolu, brezu i tuje, kao i mikroorganizme, među kojima su bakterije i gljive.
Kako navodi direktor Lundbek fondacije i vođa studije koja je došla do ovog otkrića, Eske Vilerslev, najveće iznenađenje za naučnike bilo je otkriće nekadašnjeg jedinstvenog ekosistema-mešavine arktičkih vrsta i vrsta iz umerenijih područja.
"Mastodont do sada nije pronađen na Grenlandu. Niko nije mogao da predvidi da je Grenland pre dva miliona godina imao toliku raznolikost biljaka i životinja, u vreme kada je klima bila veoma slična onoj koju očekujemo za nekoliko godina zbog globalnog zagrevanja", rekao je on.
DNK je materijal koji se samoreplicira i nosi genetske informacije u živim organizmima i uprkos tome što je veoma kvarljiv, naučnici su otkrili da u pravim uslovima može jako dugo da preživi, naveo je Rojters.
Vilerslev je rekao da se tako stari DNK ne može koristiti za oživljavanje izumrlih vrsta, kao u filmovima "Park iz doba jure", ali da bi mogao pomoći da se otkrije kako biljke postaju otpornije na klimu koja postaje sve toplija.
"Taj DNK se ne može upotrebiti za kloniranje ili oživljavanje, ali se može koristiti za genetsko modifikovanje živih organizama kao što su biljke, kako bi se one prilagodile toplijoj klimi", ocenio je Vilerslev.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar