VIDEO: Ostrvo koje je postojalo samo sedam godina bilo dom neočekivanih organizama

Kad se 2015. u južnom delu Tihog okeana pojavilo novo ostrvo, geolozi, biolozi i ekolozi dobili su jedinstvenu priliku za istraživanje.
Takva situacija je idealna za proučavanje prvih formiranja ekosistema, odnosno uvid u to kako mikrobi kolonizuju nova područja.
Ostrvo Hunga Tonga-Hunga Ha'apai (Hunga Tonga) nije imalo veoma dug vek. Nakon što se 2015. pojavilo usled vulkanske erupcije, nestalo je usred istog takvog događaja početkom 2022. Međutim, tokom svojih sedam godina postojanja ostrvo je otkrilo neke vrlo zanimljive tajne.
Naučnici su u novom istraživanju objavili dokaze o neočekivanoj zajednici mikroba na ostrvu koji metabolišu sumpor i atmosferske gasove, slično organizmima koji se pojavljuju na vrlo različitim staništima - u termalnim izvorima na površini ili u morskim dubinama.
 
"Nismo to očekivali. Mislili smo da ćemo pronaći organizme koje nalazimo prilikom povlačenja glečera ili cijanobakterije, učestalog kolonizatora. Umesto toga, otkrili smo jedinstvenu grupu bakterija koje metabolišu sumpor i atmosferske gasove", rekao je ekolog Nik Dragon sa Univerziteta Kolorado, a prenosi Science Alert.
 
 
Dragon i njegove kolege prikupili su 32 uzorka tla s različitih površina na ostrvu, od onih u blizini mora pa sve do vrha kratera. Na ostrvu se vrlo brzo pojavio biljni svet, verovatno zahvaljujući semenkama u ptičjem izmetu i zato su se naučnici koncentrisali na prikupljanje uzoraka s neobraslih područja, a zatim iz njih ekstrahovali i sekvencirali DNK.
 
U svim uzorcima s kratera pronašli su bakterije i arheje (prabakterije) iako su ti mikrobi bili manje raznoliki od onih iz obližnjih vegetacionih područja - ali i vrlo specifični. Naime, bilo bi logično da su prvi mikrobi na novom ostrvu došli iz okeana ili ptičjeg izmeta, ali izgleda da to ovde nije bio slučaj. Stručnjaci pretpostavljaju da su se pojavili iz podzemnih dubina.
 
"Ovi jedinstveni mikrobi su se vrlo verovatno pojavili zbog svojstava povezanih s vulkanskim erupcijama: puno sumpora i gasa sumporovodonika. Mikrobi su bili najsličniji onima pronađenim u hidrotermalnim izvorima, poput Jeloustouna", kazao je Dragon.
 
Iako nije retkost da se na tom području iznenada formiraju ostrva, ona obično ne traju previše dugo. U poslednjih 150 godina Hunga Tonga je tek treća takva kopnena masa koja se pojavila i trajala duže od godinu dana.
 
"Ovakve vrste vulkanskih erupcija imamo širom sveta, ali one obično ne stvaraju ostrva. Imali smo stvarno jedinstvenu priliku za istraživanje. Niko do sada nije tako sveobuhvatno proučavao mikroorganizme na ovoj vrsti ostrvskog sistema", navodi ekolog.
 
Istraživanje pod nazivom "The Early Microbial Colonizers of a Short-Lived Volcanic Island in the Kingdom of Tonga" objavljeno je u časopisu "mBio".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti