Teleskop Euklid će pokušati da rasvetli dve velike misterije univerzuma

Evropski svemirski teleskop Euklid još uvek se nalazi u sterilnoj sobi u Kanu.
Teleskop Euklid će pokušati da rasvetli dve velike misterije univerzuma
Foto: Pixabay
Za nekoliko meseci će krenuti u svemir kako bi pokušao da rasvetli dve velike misterije Univerzuma - tamnu materiju i tamnu energiju.
Ta dva elementa, teorijska i nevidljiva, čine 95 odsto univerzuma, ali se gotovo ništa ne zna o njihovoj tačnoj prirodi.
Nedostatak znanja o tome šef misije Đuzepe Rača opisuje kao "kosmičku neprijatnost".
 
Veruje se da tamna materija objašnjava zašto se, između ostalog, galaksije ne raspršuju u rojeve zvezda. Što se tiče tamne energije, njeno postojanje je neophodno da bi se objasnilo ubrzanje širenja univerzuma.
 
U pokušaju da skine veo sa tih misterija, misija Evropske svemirske agencije (ESA) će izraditi trodimenzionalnu mapu univerzuma, koja obuhvata dve milijarde galaksija, ali je čoveku vidljiva samo jedna trećina.
 
Treća dimenzija mape biće vreme. Euklid će zaroniti u daleku prošlost univerzuma, nastalog pre 13,8 milijardi godina.
 
Svemirski brod težine dve tone, visok 4,7 metara i širok 3,5 metara, nedavno je, prvi put predstavljen novinarima, u čistoj, sterilnoj prostoriji grupe Tales Alenija Spejs (Thales Alenia Space), u Kanu.
 
Teleskop treba još da prođe nekoliko testova pre nego što stigne u Kejp Kanaveral, u američkoj saveznoj državi Floridi.
 
Njegovo lansiranje od 1. do 30. jula treba da obezbedi kompanija SpaceX. Prvobitno planirani let ruske rakete Sojuz otkazan je zbog sankcija Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.
Euklid će se nalaziti blizu svemirskog teleskopa Džejms Veb, milion i po kilometara od Zemlje, garantujući mu trajnu izloženost suncu sa solarnim panelima.
 
Njegove prve slike očekuju se u oktobru, ali će biti potrebno mnogo duže za bilo kakva otkrića, posle analize brda podataka koje će dostaviti Euklid. Misija, vredna milijardu i po evra, trebalo bi da traje do 2029. godine, a možda i više ukoliko se neočekivano sazna nešto više o univerzumu, rekao je Rača.
  • Davor

    13.03.2023 10:18
    I dok Indija kupuje luke po drugim drzavama, Evropa salje letelice i teleskope u svemir, i jos mnogo drugih investicionih primera, mi smo spremni da investiramo 600 miliona na prava prenosa sportskih dogadjaja. Pritom to kao radi firma koja ima otprilike isto dugovanja kolika je i vrednost goreopisanog projekta.

    Pa, sad da mi neko kaze da smo mi nebeski narod.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Polako se fomira šesti okean

Ako se geološki procesi kakvi se sada odvijaju nastave, moglo bi doći do pojave šestog okeana na Zemlji, čime bi afričke zemlje kao što su Zambija i Uganda imale sopstvenu obalu.