VIDEO: Rekord koji je Ginisova knjiga prestala da prati jer je bio suviše opasan

Ginisova knjiga rekorda prestala je da prati jedan rekord 1997. godine jer je bio previše opasan.
Reč je o najdužem nespavanju, rekordu koji je poslednji držao Robert Mekdonald. U 1986. godini proveo je 453 sata i 40 minuta (18 dana, 21 sat i 40 minuta) bez sna.
U članku objavljenom prošlog meseca na svojim stranicama iz Ginisove knjige rekorda objasnili su da više ne vode evidenciju o tome zbog zdravstvenih rizika povezanih s nedostatkom sna. 
"Iako više ne pratimo rekord zbog opasnosti povezanih s deprivacijom sna, možemo reći da nije poznato da je iko oborio rekord Mekdonalda", rekli su.
 
Početkom šezdesetih dvojica 17-godišnjaka odlučili su da će pokušati da ostvare ovaj rekord. Brus Mekalister pomogao je svom prijatelju Rendiju Gardneru da ostane budan 11 dana i 25 minuta, čime je oborio dotadašnji rekord u nespavanju.
 
 
Obojica su bili budni, jedan zbog eksperimenta, drugi da bi ga nadgledao. Nakon tri noći nespavanja shvatili su da im je potrebna još jedna osoba. Uključio se njihov prijatelj Džo Marćano, a ubrzo i Vilijam Dement sa Univerziteta Stenford, koji je tada istraživao san. Njega su pozvali Gardnerovi roditelji, zabrinuti da bi se njihovom sinu nešto loše moglo dogoditi.
 
Nakon 264 sata nespavanja eksperiment je bio završen, a Gardner je završio u bolnici gde su mu, prvo i dalje budnom, a potom u snu, lekari izmerili aktivnost mozga. Nakon 11 dana nespavanja, spavao je 14 sati odjednom.
 
Nekoliko dana kasnije vratio se u školu, a lekari su analizirajući rezultate tek tada otkrili nešto neverovatno. Iako je sve vreme bio budan, delovi njegovog mozga su zapravo spavali. Bili su budni samo oni delovi koji su mu bili nužni.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti