Muzika pomaže lekarima prilikom reanimacije
Disko hit "Disco Science" bolji je od kantri pesme "Achu Breaky Hears" prilikom pružanja prve pomoći žrtvama srčanog udara ali nijedan neće postati deo pribora za prvu pomoć, pokazalo je jedno neobično istraživanje.
Dugo se verovalo da ritmična muzika pomaže medicinskom osoblju prilikom masaže srca.
Zdravstvenim radnicima u Britaniji je savetovano da se prilikom masaže srca prisete dečje pesmice "Nellie the Elephant" kako bi postigli pravi ritam. U SAD, preporuka je bila nešto mordibnija - disko hit grupe "Bee Gees" (Bi Džiz) "Stayin'' Alive" (Ostati živ) iz 1970ih.
Iako su pesme pomagale radnicima hitne pomoći da postignu pravi ritam kompresija dubina istih nije bila dovoljna. Za pravilan pritisak srca potrebna je kompresija od pet do šest centimetara. U želji da istraže vezu između ritma i srčanog ritma, naučnici su sproveli eksperiment uz pomoć australijskih lekara prve pomoći, prenosi Frans pres.
Njih 74 pružalo je prvu pomoć lutki uz zvuke kantri hita Bili Rej Sajrusa iz 1992. "Achu Breajy Heart", Mirvejove "Disco Sciente" ili bez muzike uopšte. "Disco Science" najbolje je uticala na ritam kompresija. Njih 82 procenta imalo je optimalan opseg od 100 do 120 kompresija u minuti, za razliku od 64 procenta koliko je išlo uz kantri hit i 65 procenata bez muzike uopšte.
Međutim, bez obzira na muziku, trećina kompresija bila je previše plitka i više od 50 posto volontera pogrešno je postavilo ruke.
S obzirom na važnost dubine kompresija ali i ritma istih, istraživači više nisu uvereni da je muzika dobra kao pomoć lekarima i smatraju da bi metronom ili neka druga audio spravica bili bolji. Studija, koju je predvodio profesor sa britanskog Koventri univerziteta Malkom Vulard, danas je objavljena u specijalističkom listu "Emerdžensi medisin".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar