Tako je bilo sve dok se nije upisao u drugu školu koja je nudila drugačiji pristup - plaćanje otpadom za reciklažu.
Škola "My Dream Stead" u siromašnoj četvrti Ajegunle, u kojoj porodica Adeosun živi, jedna je od četrdesetak škola u nigerijskoj komercijalnoj prestonici koja prihvata otpad za reciklažu umesto novca za plaćanje školarine.
Protekle četiri godine lokalna ekološka organizacija "African Cleanup Inititative" prikuplja flaše, limenke, kartone i plastična pakovanja koje roditelji donose u školu, potom ih prodajući kompanijama za reciklažu.
Time se plaćaju učitelji, uniforme učenika, knjige i hemijske olovke, uz ostale troškove.
Svrha ove kampanje je smanjiti broj dece koja ne idu u školu, ali i količinu otpada na ulici multimilionskog grada, rekao je osnivač organizacije Aleksander Akibe.
Školarina u "My Dream Stead" iznosi 130 dolara godišnje, a škola se širi na novu zgradu kako bi mogla da primi svih 120 učenika. Kad je osnovana 2019. godine, pohađalo ju je samo njih sedam.
Neka jutra Fatima i Favas zajedno hodaju prema školi s vrećama otpada preko ramena. Otpad se meri u školi, a njegova vrednost se dodaje na Favasov račun.
"Nekad, ako želi da kupi sportsku odeću, škola mu kaže koliku količinu otpada treba doneti", rekla je 48-godišnja Fatima, frizerka koja ima šestoro dece.
Briga za najmlađeg, Favasa, posebno joj je otežana otkako je 2018. bila prisiljena da napusti prostoriju koju je koristila kao salon.
"Kada sam saznala da mogu da prikupljam plastiku kako bi mi dete išlo u školu, to mi je olakšalo teret", rekla je dok je na povratku iz škole pretraživala kante za recikliranje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar