U Nemačkoj pronađen potopljeni grad koji je prema legendi zbog greha progutalo more

Arheolozi su pronašli lokaciju crkve nestalog drevnog grada Rungholta.
Prema legendi, more je u jednoj noći nakon jake oluje progutalo bogat grad kao kaznu za grehe njegovih stanovnika. A šta su bili navodni gresi? Odgovor je: pijanstvo, bezbožnost i razmetanje bogatstvom.
Priče navode da je život u izobilju doveo do nemoralnog načina života, a kraj je došao oko Božića 1362. kada je grupa pijanih mladića pokušala da natera sveštenika da u lokalnoj gostionici svinji da poslednji sakrament. Sveštenik je nakon toga, kako kaže legenda, otišao u crkvu i molio Boga da kazni mladiće.  
Sledećeg je dana sveštenik napustio grad, a nedugo zatim je Rungholt zahvatila snažna oluja koja ga je izbrisala s lica Zemlje. U pričama stoji da se srednjovekovni zvonik mogao još neko vreme da se čuje iz dubina Severnog mora, piše Biznis insajder.
 
Uprkos mitu o "Božjem uništenju", naučnici nisu smatrali da se radilo samo o lokalnoj legendi, već da je Rungholt zaista postojao, zbog čega su arheolozi i drugi stručnjaci krenuli u potragu za potopljenim srednjovekovnim gradom.
 
Kako bi pronašli legendarnu crkvu i naselje koje je okružuje, stručnjaci sa Kristijan-Albrehtn univerziteta u Kilu su se služili kombinacijom geonaučnih i arheoloških metoda i otkrili ostatke "severne Atlantide" u Vadenskom moru, odnosno oko ostrva Sudfal su pronašli oko dva kilometra srednjovekovnih humki.
 
"Ostaci naselja skriveni ispod blata prvo se lokalizuju i mapiraju putem raznih geofizičkih metoda kao što su magnetska gradiometrija, elektromagnetna indukcija i seizmika", rekao je geofizičar Denis Vilken. 
Naučnici su tokom istraživanja pronašli ostatke luke, temelje velike crkve i odvodne sisteme.
 
U saopštenju navode da su istraživanja plimnih ravni dovela do novih značajnih otkrića i neuporediv uvid u živote naroda Severne Frizije. 
 
"Ostaci srednjovekovnog naselja već su jako erodirani i najčešće ih možemo uočiti kao negativne otiske. Dakle, pod hitno moramo intenzivirati istraživanje", rekla je Hana Hadler sa Instituta za geografiju na Univerzitetu Majnc.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti