Arheolozi u Engleskoj iskopali džinovske sekire stare 300.000 godina

Istraživači su otkrili neke od najvećih ranih praistorijskih kamenih alata u Britaniji, uključujući sekiru dugu 30 cm gotovo preveliku da bi se njome moglo rukovati.
Iskopavanja, koja su se odvijala u Kentu u Engleskoj, otkrila su praistorijske artefakte u dubokim sedimentima ledenog doba sačuvanim na padini iznad doline Medvej.
Istraživači s UCL Archaeology South-East otkrili su 800 kamenih artefakata, za koje se smatra da su stari više od 300.000 godina, zakopanih u materijalu koji je ispunjavao ponor i drevni rečni kanal.
Dva velika kremena noža opisana kao ogromne ručne sekire bila su među otkrićima.
 
Ručne sekire su kameni artefakti koji su usitnjeni ili izlomljeni s obe strane kako bi se dobio simetričan oblik s dugačkom oštricom. Veruje se da se ova vrsta alata obično držala u ruci i da se možda koristila za klanje životinja i sečenje mesa.
 
Dve najveće ručne sekire pronađene na nalazištu imaju prepoznatljiv oblik s dugim, fino obrađenim, šiljastim vrhom i mnogo debljom bazom.
 
"Mi opisujemo ove alate kao 'džinovske' kada su duži od 22 cm, a imamo dva u ovom rasponu veličina. Najveći, kolosalnih 29,5 cm dužine, jedan je od najdužih ikada pronađenih u Britaniji. Džinovske ručne sekire poput ove obično se nalaze u regijama Temze i Medveja i datiraju od pre više od 300.000 godina. Ove ručne sekire su toliko velike da je teško zamisliti kako su se mogle lako držati i koristiti. Možda su ispunjavali manje praktičnu ili više simboličnu funkciju od drugih alata, jasnu demonstraciju snage i veštine. Iako trenutno nismo sigurni zašto su napravljeni tako veliki alati ili koja vrsta ranog čoveka ih je izrađivala, ova otkrića nudi priliku da odgovorimo na ova uzbudljiva pitanja", kazala je Leti Ingrej, viša geoarheološkinja na Institutu za arheologiju UCL-a.
 
 
Smatra se da mesto potiče iz perioda rane praistorije Britanije kada su se neandertalci i njihove kulture pojavljivali i možda čak delili prostor s drugim ranim ljudskim vrstama.
 
U to vreme dolina Medvej je bila divlji predeo šumovitih brežuljaka i rečnih dolina. Verovatno su ga nastanjivali jeleni i konji, kao i manje poznati sisari, kao što su danas izumrli slon s ravnim kljovama i lav.
 
Iako su arheološki nalazi ove starosti na tom području pronađeni i ranije, ovo je prvi put da su pronađeni u sklopu velikih iskopavanja.
 
Dr Met Poup sa Instituta za arheologiju UCL-a rekao je da su iskopavanja pružila neverovatno vrednu priliku za proučavanje kako se ceo predeo  ledenog doba razvio pre više od četvrt miliona godina.
 
"Program naučne analize, koji uključuje stručnjake s UCL-a i drugih britanskih institucija, sada će nam pomoći da shvatimo zašto je to mesto bilo važno drevnim ljudima i kako su im kameni artefakti, uključujući džinovske ručne sekire, pomogli da se prilagode izazovima ledenog okruženja", kazao je Poup.
 
Tim je došao do drugog značajnog otkrića na tom mestu, rimskog groblja, koje datira najmanje četvrt miliona godina kasnije od vremena ledenog doba.
Istraživači sugerišu da su ljudi tamo pokopani između prvog i četvrtog veka nove ere mogli biti stanovnici moguće obližnje vile, oko 850 metara južno.
 
Pronađeni su posmrtni ostaci 25 osoba, od kojih je 13 kremirano. Devet pokopanih tela pronađeno je s robom ili ličnim predmetima uključujući narukvice, a četiri su pokopana u drvenim sanducima.
 
Zbirke keramike i životinjskih kostiju pronađene u blizini verovatno su povezane s ritualima gozbe u vreme sahrane.
 
Nalazi su objavljeni u časopisu "Internet Archaeology journal".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti