Knjiga vraćena u biblioteku sa zakašnjenjem od 119 godina

Bilo je potrebno gotovo 119 godina da se jedna izgubljena knjiga vrati u biblioteku u Masačusetsu, odakle je pozajmljena 14. februara 1904. godine, piše AP.
Knjiga vraćena u biblioteku sa zakašnjenjem od 119 godina
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Reč je o knjizi "Elementarni traktat o elektricitetu" autora Džejmsa Klerka Maksvela, a pronašao je u Zapadnoj Virdžiniji kustos retkih knjiga Stjuart Plejn dok je proveravao nedavnu donaciju.
Dok je proveravao knjigu uočio je na njoj žig koji mu je ukazao da je deo zbirke biblioteke Nju Bedford u Masačusetsu, ali i to da je knjiga bila jako dobro očuvana.
"Knjiga je bila u jako dobrom stanju. Neko ju je očigledno lepo čuvao na polici", rekao je.
 
Biblioteka povremeno dobija knjige sa 10 ili 15 godina kašnjenja, ali ništa ni blizu jednog veka ili više, kažu zvaničnici.
 
Biblioteka Nju Bedford naplaćuje pet centi po danu za kašnjenje. Po toj tarifi, neko ko vrati knjigu sa zakašnjenjem od 119 godina suočio bi se sa naknadom od 2.100 dolara. Dobra vest je da ograničenje za naplatu naknade za kašnjenje vraćanja u biblioteku iznosi najviše dva dolara.
 
Inače, ova knjiga je prvi put objavljena 1881. godine, dve godine nakon smrti njenog pisca. Objavljena je u vreme kada se u svetu tek razvijala misao o mogućnosti električne enegrije.
 
Čak je i Tomas Edison 1880. godine dobio istorijski patent koji zapravo objavljuje principe njegove lampe sa "žarnom niti", koja je kasnije stovrila revoluciju oko pitanja električne energije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti