On je na mitingu u Harareupozvao pristalice da njegovoj stranci ZANU-PF donesu "gromoglasnu pobedu".
Mnangagva (80) koji je na vlast u toj južnoafričkoj zemlji došao pučem 2017. godine, rekao je u goovoru i: "Ništa nas neće sprečiti da vladamo ovom zemljom!".
ZANU-PF vlada u Zimbabveu već 43 godine, a izbori su zakazani za 23. avgust.
Mnangagva je pozvao građane da ne posežu za nasiljem jer je pre nekoliko dana jedan pristalica opozicije ubijen, navodno od ruku aktivista vladajuće stranke.
"Počinioci nasilja biće privedeni zakonu ni po babu, ni po stričevima. Zato, kažem vam, nemojte nikada posezati za nasiljem, s takvima među vama ćemo se obračunati", rekao je Mnangava.
Takve izjave ipak ni njega ni njegovu vlast nisu poštedele kritika međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava, uključujući Amnesti internešnal i Hjuman rajts voč.
Po njihovim navodima, nezavisno od toga šta predsednik kaže, u Zimbabveu su na delu okrutni obračuni sa svakim pokušajem opozicionog rada, a Mnangagva i ZANU-PF koriste institucije poput policije i sudova da hapse svoje kritičare, zabranjuju opozicione skupove i guše svaki izazov vlastima.
Lider opozicije Nelson Čamiza rekao je prošle nedelje Asošijeted presu da se građanima preti nasilnom smrću ako ne glasaju za vladajuću partiju.
ZANU-PF je došla na vlast 1980. godine kada je bela manjina prestala da vlada tom zemljom.
Zimbabve ima istoriju krvavih izbornih procesa i 20 godina je pod sankcijama zapadnih zemalja zbog kršenja ljudskih prava još u doba dugogodišnje vladavine autokrate Roberta Mugabea, koji je umro 2019. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Heee
NS
He,he
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar