Novčiće je pronašao ronilac koji je otkrio "komadiće metala" u plitkoj vodi u blizini grada Arčazena, a ispostavilo se da su to folisi, odnosno rimski bronzani ili bakarni novčići koji su se nakon podele Rima koristili i kao valuta u Vizantiji, preneo je CNN.
Na osnovu njihove zajedničke mase, italijansko Ministarstvo kulture je saopštilo da je pronađeno imeđu 30.000 i 50.000 novčića, kao i da su svi novčići "izvanredno dobro očuvani", pošto je samo četiri novčića oštećeno, ali su i pored toga čitljivi.
Kovanice datiraju iz perioda od 324. do 340. godine pre nove ere, a proizvele su ih kovnice novca širom Rimskog carstva.
"Pronalazak naglašava bogatstvo i važnost arheološkog nasleđa koje naše morsko dno, kojim su prolazili ljudi i roba tokom čitave istorije, i dalje čuva", rekao je generalni direktor Ministarstva za lokalna arheološka i umetnička pitanja Luiđi La Roka.
Ministarstvo kulture je saopštilo da bi lokacija na kojoj su novčići pronađeni mogla, teoretski, da krije olupinu broda, pošto su u blizini takođe pronađeni i zidovi amfora afričke i istočne proizvodnje, to jest visoki rimski ili grčki vrčevi sa uskim grlom sa dve drške.
"Blago pronađeno u vodama Arzačene predstavlja jedno od najvažnijih numizmatičkih nalaza poslednjih godina. Ovaj region ima izuzetno nasleđe, ali je ono veoma krhko, stalno ugroženo zbog prirodnih pojava i ljudskim delovanjem", rekao je La Roka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar