Ovaj dan se obeležava da bi se istakla "društvena pitanja sa kojima se suočavaju muškarci i dečaci i da bi se skrenula pažnja na njihova dostignuća u ekonomskoj, društvenoj, kulturnoj i političkoj sferi".
Za razliku od Međunarodnog dana žena 8. marta, Međunarodni dan muškaraca nije zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija.
Iako su ideje o obeležavanju Međunarodnog dana muškaraca postojale još šezdesetih godina prošlog veka, tek 1999. godine je taj dan osmislio i koordinirao dr Džerom Tilaksing sa Univerziteta Zapadne Indije u Trinidadu i Tobagu.
Tilasking je odabrao 19. novembar kao datum, delimično zato što je to bio datum rođenja njegovog oca. Želeo je da istakne važnost dobrih muških uzora i primera.
Zvaničnici Uneska dali su pismenu podršku ideji obeležavanja Međunarodnog dana muškaraca. I dok se praznik u Trinidadu i Tobagu obeležava od 1999. godine, danas više od 80 zemalja slavi taj dan.
Indijska zagovornica za prava muškaraca Uma Čala, majka dvoje dece, takođe je odigrala važnu ulogu u uspostavljanju Međunarodnog dana muškaraca kao globalnog datuma. Ona je bila pionirka u obeležavanju Međunarodnog dana muškaraca u Indiji 2007. ne znajući odakle je taj datum zapravo došao, ali verujući u važnost toga da se taj dan obeleži kao način da se razotkrije zlostavljanje koje muškarci nekada trpe.
Tema Međunarodnog dana muškaraca 2023. je "Bez samoubistava muškaraca".
Aktivisti za ljudska prava na današnji dan organizuju razgovore, seminare i radionice na kojima se ističu problemi sa kojima se suočavaju muškarci u društvu. Neke organizacije organizuju i posebne proslave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
@@XY
@XY
Znate, muškarac koji se danas slavi zna da su žene manje plaćene, da imaju manja prava na sve (sem na besplatan rad), da biološka nejednakost nije isto što i socijalna neravnopravnost.
Muškarac koji se danas slavi je muškarac, ne njanjavac. Umesto da postanemo ravnopravni, većina muškog roda i dalje ne razume da jednakost i ravnopravnost nisu isto. Ne možemo rađati decu, nemamo menstruaciju, nismo fizički slabiji. Ali, ako isto radimo sa istom stručnom spremom, treba ista plata (a nije). Ne znam kako ne razumete, i ne znam kako se ne stidite da tražite ono što udele ženama jer svakako imaju manje. Kao kad biste tražili da vam daju kao i prosjaku.
Srba
Pozdrav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar