VIDEO: Snimljen redak nebeski fenomen - oblaci duginih boja

Fascinantna formacija oblaka duginih boja primećena je na Badnji dan 24. decembra na nebu iznad Škotske.
Jako redak prirodni fenomen koji ostavlja bez daha snimio je fotograf Džošua Erl (29) blizu plaže Nairn, nakon  oko 9 sati ujutru po lokalnom vremenu. On je snimak objavio na Instagramu i ubrzo je postao viralan. 
 
"Tog jutra je bilo neverovatno. Horizont je bio pun ovih oblaka i bio je življi nego ranije. To su bukvalno svetlucave duge u oblacima. Ovo je bio prvi put da sam video te oblake, a pojavili su se tri ili četiri puta u nedelji pre 24. decembra", rekao je fotograf za "Njuzvik".
Dugini oblaci primećeni su širom Velike Britanije, uključujući i engleske okruge Jorkšir, Oksfordšir i Berkšir, a bili su vidljivi na nebu iznad Severne Irske, u mestima Njuri i Vorenpoint.
 
Šta su dugini oblaci?
 
U pitanju je fenomen polarnih stratosferskih oblaka. Oni nastaju na velikoj nadmorskoj visini (oko 21.000 kilometara) unutar Zemljine stratosfere. 
Oblaci se obično ne formiraju u stratosferi zbog toga što je ekstremno suva. Međutim, tokom zime na većim geografskim širinama temperatura u stratosferi može da padne dovoljno nisko da podstakne formiranje oblaka, objašnjeno je na veb stranici Laboratorije za mlazni pogon NASA-e.
 
 
Dugini ili iridescentni oblaci nastaju zbog pojave zvane iridescencija oblaka, objašnjava SciJinks, portal u okviru američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA).
 
"Iridescentni oblaci nastaju zbog difrakcije - fenomena koji se javlja kada kapljice vode ili mali kristali leda raspršuju sunčevu svetlost", piše na veb toj stranici.
 
Oblaci duge su šareni jer sadrže male čestice slične veličine, od kojih svaka odbija sunčevu svetlost na sličan način, napominje se na sajtu NOAA. Ovi oblaci često ostaju potpuno osvetljeni oko 20 minuta nakon zalaska sunca zbog svoje velike nadmorske visine, što rezultira spektakularnim izgledom neba u sumrak, dodaje se u objašnjenju.
Iridescencija oblaka je relativno retka, navodi se na veb stranici pomenute američke agencije NOAA. 
 
"Oblak mora biti tanak i imati puno kapljica vode ili kristala leda približno iste veličine. Kada se to desi, sunčevi zraci nailaze na samo nekoliko kapljica u isto vreme. Iz tog razloga, poluprovidni oblaci ili oblaci u nastajanju su oni koji će najverovatnije imati iridescenciju", navodi se.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

duga
  • Lucifer

    08.01.2024 17:12
    21000 metara! Na 21000km su samo sateliti.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti