Da li ste nekad poželeli da živite daleko od svega, u malom, uređenom društvu u kojem svako svakoga poznaje?
U mestu kojem nema kriminala, deca bezbrižno trče gde god požele, hrana se ne uvozi, a signala za mobilni gotovo i da nema...Ova, danas pomalo utopijska zajednica zaista postoji i ima nešto manje od 300 stanovnika.
Tačka usred Atlantskog okeana, aktivni vulkan koji je stvorio ostrvo Tristan da Kunja, danas je najizolovanije i najudaljenije naseljeno mesto na svetu. Glavni i jedini grad na ostrvu zove se Edinburg Sedam Mora i po mnogo čemu je zaista jedinstveno mesto.
Edinburg Sedam Mora jedna je od britanskih prekomorskih teritorija, iako je od matične zemlje udaljena skoro deset hiljada kilometara. Najbliži grad je Kejptaun u Južnoj Africi.
Od njega je udaljeno oko 2.800 kilometara i sa njim je povezano brodskom linijom koja saobraća jednom nedeljno. Vožnja traje šest dana i jedini je način da se stigne do ostrva, s obzirom na to da Tristan da Kunja nema aerodrom ili pistu.
Mali broj stanovnika, a prema poslednjim podacima ima ih oko 275, živi mirnim seoskim životom. Svi se poznaju i ne zaključavaju vrata svojih domova jer kriminal ne postoji.
Naselje Edinburg osnovao je 1816. godine narednik Vilijam Glas, nakon što je Velika Britanija anektirala teritoriju ostrva Tristan da Kunja.
Britanija je na ovom ostrvu i na nekoliko okolnih ostrva držala vojni garnizon, koji je tu ostao do kraja Drugog svetskog rata.
Mesto je dobilo ime po princu Alfredu, vojvodi od Edinburga, u čast njegove posete ostrvu 1867. godine.
Kako izgleda život na najudaljenijem i najizolovanijem ostrvu na svetu?
Na ostrvu se nalazi mala luka, crkva, škola i pošta. Ima jedan put koji povezuje mesto sa poljima krompira. Automobila na ostrvu ima malo, skoro da se ne koriste, a ljude po potrebi prevozi minibus koji se zove "flajer za krompire".
Glavna grana privrede je lov, uzgoj i izvoz rakova, poznatih kao tristanski jastog. Svaka od osamdesetak porodica ima zemlju koju obrađuje, uzgajaju se različiti usevi, najviše krompir.
Zanimljivo je da ostrvo ne uvozi hranu, već stanovnici jedu samo ono što je lokalno ulovljeno i uzgojeno.
Danas se sve više okreću turizmu, ali pod vrlo jasno definisanim pravilima. Naime, na ostrvu nema hotela, restorana niti turističke infrastrukture. Oni koji žele da dođu moraju da se prijave ostrvskoj administraciji mesecima, a ponekad i godinu dana unapred. Zatim im daju odobrenje i pronađu smeštaj kod jedne od lokalnih porodica.
Sve opcije su navedene na zvaničnom sajtu, koji takođe uključuje adresu e-pošte koju treba unapred registrovati.
Na ostrvu, ako uspete da stignete do njega po ovim strogim pravilima, krećete se peške jer je sve blizu i nema potrebe za prevozom.
"Albatros bar" je jedini kafić ili pab na ostrvu, ali ima veoma fleksibilno radno vreme, pišu na internetu. Zato se većina posetilaca hrani u kućama domaćina u kojima odsedaju.
Zaboravite na mobilne telefone na ostrvu. Signala nema, ali u pošti postoji telefonska govornica. Postoji internet signal i moguće je koristiti internet na računaru, ali koristi satelitsku vezu i prenos podataka je veoma spor.
Dakle, odmor na ovom neobičnom ostrvu je zaista odmor od civilizacije, tehnologije i gužve koja nas okružuje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Restauratori gotske crkve u Nemačkoj otkrili su blago skriveno u šupljoj nozi crkvene statue koje je bilo izgubljeno pre skoro 400 godina a koje se sastoji od četiri vreće zlatnog i srebrnog novca.
Drevni lokalitet Rudžim el-Hiri ("Točak duhova") na Golanskoj visoravni u jugozapadnoj Siriji, predstavlja čudo od spomenika - za koji se smatralo da je prvobitno služio kao astronomska opservatorija.
Naučnici su identifikovali dve ključne faze u kojima se pre oko šest miliona godina odvijao proces poznat kao Mesinska kriza saliniteta, tokom kog je umalo došlo do isparavanja Sredozemnog mora.
Najstarija osoba na svetu je 117-godišnja Brazilka, časna sestra Ina Kanabaro, saopštila je organizacija LongeviQuest koja prati osobe starije od 100 godina širom sveta.
Kuća u američkom gradu Albukerki koja je postala poznata zahvaljujući američkoj TV seriji "Breaking Bad" ili "Čista hemija" oglašena je za prodaju za četiri milona dolara.
Srpska mitologija obiluje fascinantnim pričama i legendama o bićima koja su vekovima bila deo narodnih verovanja a ta bića su istovremeno uterivala strah u kosti i budila maštu naših predaka.
Nova društvena igra smeštena u pozadini oružanog sukoba oko Tajvana, koja poziva igrače da učestvuju u imaginarnoj kineskoj invaziji za 20 godina, trebalo bi da bude objavljena u januaru 2025.
Vikipedija na srpskom dostigla je 700.000 članaka, dok je najposećeniji članak u poslednjih mesec dana onaj o TV seriji Sablja, saopštila je Vikimedija Srbije.
Svetska populacija se tokom 2024. godine povećala za više od 71 milion ljudi i na prelasku stare u novu godinu iznosiće 8,09 milijardi, navodi se u proceni američkog Biroa za popis stanovništva.
Stotine Lego igračaka koje su bile deo tovara broda potonulog pre 27 godina pronađene su tokom 2024, uključujući retku figuricu ajkule, prenose britanski mediji.
Kineski arheolozi otkrili su najmanji poznati fosil mačeta na lokalitetu starom oko 300.000 godina u istočnoj kineskoj provinciji Anhui, a smatra se da se radi o izumrloj vrsti leopard mačke.
Komentari 3
Aleksej
na minus 25
lepo zvuci, samo za penziju bih pre odabrao neka toplija ostrva
ZX
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar