Da li ste nekad poželeli da živite daleko od svega, u malom, uređenom društvu u kojem svako svakoga poznaje?
U mestu kojem nema kriminala, deca bezbrižno trče gde god požele, hrana se ne uvozi, a signala za mobilni gotovo i da nema...Ova, danas pomalo utopijska zajednica zaista postoji i ima nešto manje od 300 stanovnika.
Tačka usred Atlantskog okeana, aktivni vulkan koji je stvorio ostrvo Tristan da Kunja, danas je najizolovanije i najudaljenije naseljeno mesto na svetu. Glavni i jedini grad na ostrvu zove se Edinburg Sedam Mora i po mnogo čemu je zaista jedinstveno mesto.
Edinburg Sedam Mora jedna je od britanskih prekomorskih teritorija, iako je od matične zemlje udaljena skoro deset hiljada kilometara. Najbliži grad je Kejptaun u Južnoj Africi.
Od njega je udaljeno oko 2.800 kilometara i sa njim je povezano brodskom linijom koja saobraća jednom nedeljno. Vožnja traje šest dana i jedini je način da se stigne do ostrva, s obzirom na to da Tristan da Kunja nema aerodrom ili pistu.
Mali broj stanovnika, a prema poslednjim podacima ima ih oko 275, živi mirnim seoskim životom. Svi se poznaju i ne zaključavaju vrata svojih domova jer kriminal ne postoji.
Naselje Edinburg osnovao je 1816. godine narednik Vilijam Glas, nakon što je Velika Britanija anektirala teritoriju ostrva Tristan da Kunja.
Britanija je na ovom ostrvu i na nekoliko okolnih ostrva držala vojni garnizon, koji je tu ostao do kraja Drugog svetskog rata.
Mesto je dobilo ime po princu Alfredu, vojvodi od Edinburga, u čast njegove posete ostrvu 1867. godine.
Kako izgleda život na najudaljenijem i najizolovanijem ostrvu na svetu?
Na ostrvu se nalazi mala luka, crkva, škola i pošta. Ima jedan put koji povezuje mesto sa poljima krompira. Automobila na ostrvu ima malo, skoro da se ne koriste, a ljude po potrebi prevozi minibus koji se zove "flajer za krompire".
Glavna grana privrede je lov, uzgoj i izvoz rakova, poznatih kao tristanski jastog. Svaka od osamdesetak porodica ima zemlju koju obrađuje, uzgajaju se različiti usevi, najviše krompir.
Zanimljivo je da ostrvo ne uvozi hranu, već stanovnici jedu samo ono što je lokalno ulovljeno i uzgojeno.
Danas se sve više okreću turizmu, ali pod vrlo jasno definisanim pravilima. Naime, na ostrvu nema hotela, restorana niti turističke infrastrukture. Oni koji žele da dođu moraju da se prijave ostrvskoj administraciji mesecima, a ponekad i godinu dana unapred. Zatim im daju odobrenje i pronađu smeštaj kod jedne od lokalnih porodica.
Sve opcije su navedene na zvaničnom sajtu, koji takođe uključuje adresu e-pošte koju treba unapred registrovati.
Na ostrvu, ako uspete da stignete do njega po ovim strogim pravilima, krećete se peške jer je sve blizu i nema potrebe za prevozom.
"Albatros bar" je jedini kafić ili pab na ostrvu, ali ima veoma fleksibilno radno vreme, pišu na internetu. Zato se većina posetilaca hrani u kućama domaćina u kojima odsedaju.
Zaboravite na mobilne telefone na ostrvu. Signala nema, ali u pošti postoji telefonska govornica. Postoji internet signal i moguće je koristiti internet na računaru, ali koristi satelitsku vezu i prenos podataka je veoma spor.
Dakle, odmor na ovom neobičnom ostrvu je zaista odmor od civilizacije, tehnologije i gužve koja nas okružuje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Američka država Njujork je ukinula retko primenjivani zakon star više od jednog veka, koji je bračnu prevaru smatrao prekršajem i za preljubnike predviđao tri meseca zatvora.
Provokativni rad Mauricija Katelana, banana zalepljena za zid lepljivom trakom, prodat je za neverovatnih 6,2 miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Ruska softverska firma "Pro32" pozvala je sedmogodišnjeg programera da se pridruži njenom menadžerskom timu čim bude dovoljno star da preuzme plaćeni posao, piše britanski BBC.
Zlatni džepni sat koji je poklonjen kapetanu parobroda Karpatija koji je spasao više od 700 putnika sa Titanika 1912. godine, prodat je na aukciji za rekordnih 1,56 miliona funti (1,87 miliona evra).
Rimski nož koji je otkriven u severnoj Engleskoj i za koji je utvrđen da je star 2.000 godina, a čija je drška isklesana u obliku gladijatora, biće prvi put predstavljen javnosti.
Glumac Silvester Stalone pozdravio je novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa kao još jednog Džordža Vašingtona tokom gala večere u Mar-a-Lagu, izvestili su američki mediji.
Muzej Kon-Tiki vratiće na čileanska Uskršnja ostrva artefakte i ljudske ostatke koje je odatle kasnih 1940-ih godina uzeo norveški istraživač i antropolog Tor Hejerdal.
Počelo je na društvenim mrežama kao potraga za knedlama za doručak, a završilo se sa hiljadama biciklista koji su izazvali zastoj saobraćaja između dva grada u centralnoj Kini.
Pojavili su se snimci pojačanog obezbeđenja ispred imanja Mar-a-Lago novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, na Floridi, na kojima se, pored čamca sa mitraljezom, vidi robotski pas u patroli.
Proizvođač igračaka Matel izvinio se nakon što je greškom odštampao veb adresu pornografskog sajta na pakovanju svojih novopredstavljenih "Zlica" (Wicked) lutaka.
Crne kuglice koje su se niotkuda pojavile prošlog meseca na plažama u Sidneju sačinjene su od grudvica ljudskih fekalija, narkotika i "večnih hemikalija", pokazala je detaljna analiza istraživača.
Komentari 3
Aleksej
na minus 25
lepo zvuci, samo za penziju bih pre odabrao neka toplija ostrva
ZX
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar