
Egipćani mumificirali i životinje: Poslednji obrok krokodila otkriven 3.000 godina kasnije
Egipćani su osim ljudi, mumificirali i tako sačuvali ostatke brojnih životinja.

Foto: Pixabay
Među onima koje su posebnim materijama tretirali drevni Egipćani zaduženi za procese balzamovanja i mumificiranja, su i krokodili, prenosi RTS.
Koristeći CT skener, naučnici danas mogu da utvrde kako je mumificirana životinja umrla i kako se postupalo sa telom nakon uginuća.
Za Egipćane, životinje su imale važnu religioznu funkciju, a prema njihovom shvatanju, imale su svoje funkcije i u ovozemaljskom i u božanskom svetu.
Jastrebovi su bili povezani sa bogom sunca Horusom, jer su leteli visoko na nebu, bliže suncu (a samim tim i samom bogu). Mačke su bile povezane sa boginjom Bastet, hrabrom i svirepom, ali zaštitnički nastrojenom majčinskom figurom.
Većina životinjskih mumija inače je pravljena sa namerom da se pokloni, dok je veliki broj i onih koje su se stavljale u grobnice pokojnika, jer im je i na onozemaljskom životu, neophodno društvo životinja.
Životinje su često mumificirane u znak pridavanja žrtve određenom bogu, kako bi se odobrovoljio i umilostivio onome ko životinju žrtvuje na taj način.
"Životinjske mumije pružaju nam danas neke dodatne informacije iz sveta prirode, uglavnom iz razdoblja između otprilike 750. godine pre nove ere i 250. godine naše ere. Neke od mumificiranih vrsta više se ne nalaze u Egiptu. Na primer, stari Egipćani bi svakog dana viđali ibise, dugonoge ptice močvarice sa zakrivljenim kljunovima duž obala Nila. Ptice su mumificirane u milionima kao žrtve Teutu, bogu mudrosti i pisanja", piše autorka studije Lidija Meknajt, egiptološkinja sa Univerziteta u Mančesteru.
Ptice više ne nastanjuju područje Egipta, jer su ih klimatske promene i efekti dezertifikacije naterali da se presele na jug u Etiopiju.
Još jedna uobičajena mumificirana životinja bio je krokodil. Iako su krokodili živeli u Nilu u drevnim vremenima, završetak Asuanske brane 1970. sprečio ih je da se kreću ka severu prema delti u donjem Egiptu.
Krokodili su bili povezani sa Sobekom, gospodarom Nila i bogom čije je prisustvo signaliziralo godišnju poplavu Nila koja je obezbedila vodu i mulj bogat hranljivim materijama, koji je jako važan za plodnost zemljišta.
Krokodil kao žrtva, ali i kao talisman
Krokodili su mumificirani u ogromnom broju kao žrtve bogu Sobeku. Korišćeni su kao talismani širom faraonskog Egipta da bi se odbranili od zla, bilo nošenjem krokodilske kože kao odeće, bilo kačenjem kože krokodila preko vrata domova.
Većina mumija krokodila su male životinje, što sugeriše da su Egipćani imali sredstva da izlegu i održe mladunčad u životu dok im ne zatreba.
Arheološki dokazi potvrđuju ovu teoriju, otkrivanjem područja posvećenih inkubaciji jaja i uzgoju mladunčadi. Neki su bili "razmaženi" kao kultne životinje i dozvoljeno im je da umru prirodnom smrću.
Kako su krokodili postajali sve veći, rizik za čuvare krokodila se povećavao, što možda ukazuje na to da su veći primerci uhvaćeni u divljini i na brzinu poslati na mumifikaciju.
Istraživanje mumificiranih ostataka većih životinja otkriva, kao dokaze, česte traume lobanje, koju su ljudi naneli, verovatno kao pokušaj da se životinja onesposobi i ubije.
"Mumija krokodila u našoj studiji dala je nalaze koji sugerišu kako su ove životinje mogle biti uhvaćene. Mumija se čuva u kolekciji Birmingemskog muzeja i umetničke galerije u Velikoj Britaniji i dugačka je 2,23 metra", rekla je Meknajt.
U maju 2016, mumija krokodila, koja je bila deo šire studije tima istraživača sa Univerziteta u Mančesteru, prevezena je u Kraljevsku bolnicu u Mančesteru kako bi se podvrgla nizu radiografskih studija.
Medicinske tehnike snimanja omogućile su istraživačima da prouče ostatke životinje kao drevne artefakte bez njihovog uništavanja, što je nakada moralo da se na žalost čini, tokom proučavanja mumija.
Kamen u želucu
Rendgen i CT snimci su pokazali da je digestivni trakt krokodila ispunjen malim kamenčićima poznatim kao gastroliti.
Krokodili često gutaju male kamenčiće kako bi im pomogli varenje hrane. Gastroliti sugerišu da balzameri nisu izvršili evisceraciju, proces uklanjanja unutrašnjih organa, da bi se odložilo truljenje.
Među kamenjem, snimci su takođe pokazali prisustvo metalne udice za ribu i same ostatke – ribe.
Studija tako sugeriše da su veliki, mumificirani krokodili hvatani u divljini pomoću udica na kojima su mamci bili ribe. To dodaje težinu izveštaju grčkog istoričara, Herodota, koji je posetio Egipat u 5. veku pre nove ere, i pisao o ubijanju svinja na obalama reke, da bi se namamili krokodile. Svinjsko meso bilo je takođe stavljano na udice kao mamac za krokodile iz Nila.
Za razliku od mnogih aspekata života u starom Egiptu, malo informacija je zabeleženo u vezi sa obožavanjem životinja i mumifikacijom. Klasični pisci koji su putovali u ovu zemlju malobrojni su izvor informacija.
Naučni članak objavljen je u časopisu "The Conversation".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
VIDEO: Najmanji park na svetu ima samo 0,24 kvadrata
27.04.2025.•
1
Park u centralnom Japanu u prefekturi Šizuoka ima površinu od samo 0,24 kvadrata, a Ginisova knjiga rekorda proglasila ga je najmanjim na svetu.
Pismo napisano na poslednjoj plovidbi Titanika prodato na aukciji za skoro 400.000 dolara
26.04.2025.•
0
Pismo koje je napisano tokom poslednje plovidbe Titanika, 15. aprila 1912. godine, prodato je na aukciji za skoro 400.000 dolara, što iznosi oko 350.000 evra.
Dres Kobija Brajanta prodat za sedam miliona dolara
25.04.2025.•
0
Dres Kobija Brajanta koji je nosio tokom predsezone i debija u regularnoj sezoni igrajući za Los Anđeles Lejkerse prodat je za sedam miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Izdavači u SAD štampaju nova izdanja Ustava zbog porasta interesovanja
23.04.2025.•
0
Izdavačka kuća "Rendom Haus" saopštila je da će u julu objaviti objedinjenu Deklaraciju o nezavisnosti i Ustav SAD zbog, kako se navodi, važnosti osvrtanja na ključna dokumenta ove države.
VIDEO: Zajednica u Mičigenu formirala ljudski lanac i premestila 9.100 knjiga
20.04.2025.•
3
Zajednica u gradu Čelsi u Mičigenu formirala je ljudski lanac i pomogla da se prenese 9.100 knjiga i stotine kutija u novu lokaciju lokalne knjižare "Serendipity Books".
Američki naučnici eksperimentišu sa jačanjem ili slabljenjem sećanja
20.04.2025.•
2
Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vake Forest u Vinston-Salemu, Univerziteta Kolumbija i Univerziteta u Njujorku započeli su eksperimente sa idejom da ojačaju ili oslabe pamćenje.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju
20.04.2025.•
1
Američki naučnici tvrde da su otkrili novu boju - plavo-zelenu koju su nazvali "olo", a koju niko ranije nije video, objavio je časopis Science Advances.
Engleski grad ima 8.000 stanovnika i oko 400 pataka koje slobodno šetaju
19.04.2025.•
2
Gradsko veće Svofama, grada na istoku Engleske, odbilo je plan da postavi statuu patke visoku 1,5 metara, uz obrazloženje da bi takvim potezom grad postao "predmet podsmeha".
Naučnici tvrde da su pronašli lokaciju Rajskog vrta: Istraživanja se nastavljaju
19.04.2025.•
6
Rajski vrt je postao simbol izgubljenog savršenstva - ali i zagonetka koju su mnogi pokušavali da reše: gde se Eden zapravo nalazio.
VIDEO: Humanoidni roboti prvi put učestvovali na polumaratonu u Pekingu
19.04.2025.•
0
Glavni grad Kine je bio domaćin polumaratona humanoiodnih robota, prve takve manifestacije održane u svetu, preneli su kineski mediji.
Tuvalu dobio prve bankomate
18.04.2025.•
3
U državi Tuvalu su do sada sve transakcije, bilo lokalnog stanovništva ili posetilaca, obavljane samo u gotovini. Nedavno su dobili prve bankomate.
VIDEO: Kina na leto otvara najviši most na svetu
17.04.2025.•
3
Kina će u junu otvoriti najviši most na svetu, što je najnoviji inžinjerski podvig zemlje fokusirane na infrastrukturu.
VIDEO: Iscrtali krivudave linije na kolovozu zbog onih koji voze prebrzo
14.04.2025.•
4
Gradske vlasti u američkom gradu Montgomeri u Pensilvaniji uvele su krivudave "zatalasane" linije na nekim ulicama u pokušaju da uspore saobraćaj.
Otac i sin tri godine na "foru" jeli besplatno u restoranima na Azurnoj obali, pa uhapšeni
13.04.2025.•
4
Jedan muškarac i njegov sin nedavno su uhapšeni u Francuskoj zato što su za tri godine prevarili oko 40 restorana u Var departmanu na Azurnoj obali, koristeći dobro osmišljenu taktiku.
Zvuci pokretanja Windowsa 95 i melodija iz Minecraft-a dodati u Kongresnu biblioteku
13.04.2025.•
1
Nacionalni registar zvučnih zapisa objavio je novu listu za 2025. godinu, a na njoj su i neki "štreberski" zvukovi koji će biti ovekovečeni u Kongresnoj biblioteci.
Spasila muža od aligatora udarajući životinju pritkom za paradajz
13.04.2025.•
2
Marijen Rozer iz Južne Karoline uspela je da spase život svom suprugu koga je napao aligator u njihovom dvorištu udarajući ga pritkom za paradajz u oči i glavu, saopštili su zvaničnici.
Stotine arheoloških predmeta spasenih s crnog tržišta izložene u Napulju
12.04.2025.•
0
Stotine dragocenih predmeta za kojima je decenijama tragala specijalna policijska jedinica i pronašla ih, prvi put je izloženo u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Pingvin srušio helikopter
10.04.2025.•
2
Za rušenje helikoptera u južnoafričkoj provinciji Istočni Kejp 19. januara kriv je jedan pingvin, koji je slučajno pomerio kontrole letelice, saopštile su vlasti Južnoafričke Republike.
Zašto ne možemo da vidimo zvezde kroz prozor aviona?
06.04.2025.•
0
Na posmatranje neba i zvezda u velikoj meri utiče svetlosno zagađenje u velikim gradovima, kao i prisustvo oblaka.
Naučnici: Žene čuju bolje od muškaraca
06.04.2025.•
0
Utisak da žene često imaju oštriji sluh od muškaraca ne samo da bi nekima mogao zvučati istinito, već postoji naučna potvrda koja to dokazuje.
FOTO Novo otkriće Pompeje: Grobnica ukrašena reljefom bračnog para u prirodnoj veličini
03.04.2025.•
1
Monumentalna grobnica ukrašena reljefom dve ljudske figure gotovo prirodne veličine, za koje se veruje da predstavljaju mladi bračni par, otkrivena je tokom iskopavanja u Pompeji, na jugu Italje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar