Uticaj klime na to kakav će biti biljni i životinjski svet je ogroman, a na Islandu komaraca nema, između ostalog i zato što temperatura retko raste dovoljno visoko da podrži ceo životni ciklus ovog insekta, prenosi
Nova ekonomija.
Komarci zahtevaju tople uslove da bi napredovali, a kako piše portal Science and fun, temperature na Islandu, čak i leti, uglavnom su preniske tokom dovoljno dugih perioda da bi larve komaraca mogle da se razviju i sazru.
Komarci obično polažu jaja u stajaću vodu, gde se larve izležu i rastu. Island ima mnogo vodenih tokova, reka, jezera, ali hladne temperature znače da ni oni nisu pogodni za razmnožavanje komaraca.
Osim toga, zbog vulkanskog terena zemlje, veći deo vode je u pokretu, a ne stajaći, što dodatno ograničava pogodna staništa za razmnožavanje.
Značajne varijacije u temperaturi i dnevnom svetlu na Islandu ne pogoduju populacijama komaraca. Kratka, hladna leta ne pružaju dovoljno dug topli period da bi komarci završili svoj životni ciklus.
Osim toga, duge, hladne zime bile bi surove za komarce koji bi pokušali da prezime, čak i ako bi uspeli da uspostave populaciju tokom leta. Ovi faktori zajedno stvaraju okruženje koje je nepogodno za komarce, što objašnjava zašto ih nema na ovom ostrvu na severu Evrope.
I kada nekoliko dana blagog vremena tokom kasne zime ili ranog proleća podstakne komarce da izađu, obično ih ubija sledeći period mraza.
"Čak i ako komarci povremeno stignu na Island, što se dešava, nikada ne žive dovoljno dugo da stvore čitave populacije. Ovakvo okruženje koje imamo na Islandu se čini idealnim kako bi se komarci trajno držali podalje", kaže Islanđanin Sigurjon Halderson.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Petar
Deks
need for speed
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar