Danas je Svetski dan video igara: Ove su najpopularnije u Srbiji

U sektoru video igara u Srbiji radi oko 4.300 gejming profesionalaca, pokazale su procene Asocijacije industrije video igara (SGA).
Danas je Svetski dan video igara: Ove su najpopularnije u Srbiji
Foto: Pixabay
Udruženje za e-sport "Zero Tanacity" povodom Svetskog dana video igara navodi da su video igre pravljene u Srbiji kupljene ili preuzete više od 100 miliona puta tokom 2023. godine, dok je prihod gejming industrije prošle godine iznosio više od 175 miliona evra.
 
Osnivač tog udruženja Dimitrije Malešević ocenio je da je izuzetno važno da se šire govori o video igrama, jer je to i dalje nedefinisano polje, kao i da u Srbiji postoji puno predrasuda u vezi sa tim.
"Živimo u društvu gde se o ovoj temi govori uglavnom u negativnom kontekstu, a nije nužno tako, jer cela gejming industrija i video igre same po sebi imaju mnogo benefita o kojima se slabo govori", dodao je Malešević.
 
Prema njegovim rečima, u gejmingu je sada više prisutan i socijalni aspekt, razvoj poslovnih sposobnosti, kreativne ideje, nova zaposlenja, "ali poseban benefit je taj što vas u toj industriji neko zaista i čuje".
Dodao je da je iz tog razloga i osnovao udruženje građana za esport, kako bi se prvenstveno u Srbiji gejming podigao na viši nivo, ali i kako bi pospešio odgovorno igranje video igara, "da se deci da šansa da u onome u čemu su dobri budu još bolji i da se roditeljima pruži informacija i savet".
 
Iz tog razloga je i osnovano udruženje građana za esport, kako bi se prvenstveno u Srbiji gejming podigao na viši nivo, ali i da se pospeši odgovorno igranje video igara, da se deci da šansa da u onome u čemu su dobri budu još bolji i da se roditeljima pruži informacija i savet.
 
"Svi strahovi potiču od neinformisanosti i neznanja. Mi smo tu, i savetodavno i konkretno za praksu, za sve roditelje i decu koja imaju pitanja i pokušavaju da se pronađu u gejming industriji. Naša vrata su im otvorena", rekao je Malešević.
 
U Srbiji su već godinama takmičarski najpopularnije igre "League of Legends" (LoL) i "Counter Strike" (CS:GO, CS2), a "LoL" je jedina igra koja ima i svoje zvanično takmičenje - Esports Balkan League (EBL), putem kojeg se domaći igrači i timovi kvalifikuju za evropsko prvenstvo (EMEA Masters).
 
Međunarodni olimijski komitet organizovaće posebne Olimpijske igre u esportu, koje će se održavati na dve godine, između letnjih i zimskih Olimpijskih igara, a prve će biti održane 2025. godine u Saudijskoj Arabiji.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti