Francuzi spomenuti fenomen nazivaju "l'appel du vide", što u bukvalnom prevodu znači "zov praznine". No, naučnici su takvu pojavu nazvali "fenomen visokog mesta".
Šta o tome kaže nauka?
Sprovedene su dve studije koje su se bavile ovim fenomenom, prva 2012, a druga, novija 2020. godine.
U prvom istraživanju koje je objavljeno u medicinskom časopisu "Journal of Affective Disorders", ispitan je 431 student i otkrilo se da je više od polovine (koji, važno je napomenuti i razlikovati, nisu nikada imali suicidalne misli) imalo iskustvo s fenomenom visokog mesta.
Prema studiji, dokazano je da ne postoji isključiva veza između toga i doživljavanja fenomena i da postoji razlika između zamišljanja skoka i stvarnog delovanja.
Zašto se pojavljuju takve misli?
Naučnici misle da je takozvani "zov praznine" način na koji nas naš mozak upozorava na opasnost i opisali su ga "pogrešno protumačenim sigurnosnim signalom", a čini se da rezultati njihovog istraživanja idu u prilog toj teoriji. Studija je takođe otkrila da oni s višim nivoom anksioznosti više osećaju "zov praznine" nego oni s nižim.
Druga, novija studija iz 2020. godine, objavljena u "BMC Psychiatry", istraživala je da li je verovatnije da će oni koji imaju psihičke probleme pre iskusiti ovaj fenomen.
"Fenomen češće prijavljuju ljudi koji na telesne signale reaguju prilično zabrinuto", objasnio je za Live Science Tobajas Tejsman, vodeći istraživač studije. On takođe ne veruje da postoji veza između onih koji su doživeli taj osećaj i želje da naude sebi.
"Čini se da je to nešto što je poznato mnogim ljudima bez obzira na psihičko stanje i teskobu. To je normalno i nije znak psihičkih problema. I sam poznajem taj fenomen, osetio sam ga u ranim 20-im, pa sam znao da bi proučavanje toga bilo fascinantno i klinički relevantno", dodao je on.
Komentari 3
Ана С.
Mini Malac
Moj primer
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar