Hejerdal je 1947. godine 101 dan plovio na splavu od trupaca po imenu Kon-Tiki od Perua do Polinezije da bi dokazao svoju teoriju - da su tamošnja ostrva naselili pomorci iz Južne Amerike.
Sa sobom je poneo 5.600 predmeta sa Uskršnjih ostrva. Nakon 1986. i 2006. ovo je treći put da se vraćaju predmeti koje je preuzeo. Biće vraćeni ljudski ostaci nazvani Ivi Tepuna i izvajano kamenje.
"Moj deda bi bio ponosan na ono što ćemo da uradimo", rekla je medijima Liv Hejerdal, direktorka muzeja i unuka istraživača dodajući da su predmeti doneti u Norvešku "uz obećanje da će jednog dana biti vraćeni".
Delegacija od devet osoba otputovala je ove nedelje u Norvešku da preuzme predmete. Njih četvoro provelo je noć u muzeju u Oslu, pored posmrtnih ostataka u sklopu ritualne ceremonije "vraćanja duhova posmrtnih ostataka".
"Prvo treba probuditi duhove, a zatim razgovarati sa njima na našem izvornom jeziku. Zatim se priprema hrana koja se pojede sa njima, a miris hrane odlazi do duhova", rekla je članica delegacije Laura Tarita Rapu Alarkon za norvešku agenciju NTB.
Knjiga o putovanju Tora Hejerdala, koji je umro 2002. u 87. godini, postala je međunarodni bestseler, a njegov film o putovanju osvojio je Oskara za najbolji dokumentarac 1951. godine.
Uskršnja ostrva su najpoznatija po stotinama moai kipova - monolitnih ljudskih figura koje su pre nekoliko vekova isklesali tamošnji stanovnici.
Ostrvo je nastalo pre najmanje 750.000 godina vulkanskim erupcijama i jedno je od najizolovanijih naseljenih ostrva na svetu, a ima oko 7.700 stanovnika.
Udaljeno je oko 3.700 kilometara od Južne Amerike, a 1995. godine uvršteno je na listu svetske baštine UNESKO.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Bečlija
Свињорез
Dete kockara
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar