"Partenonsko partnerstvo" na vidiku: Kako Grčka planira da se izbori za frizove koji su u Londonu?

Britanski muzej u Londonu otvoren je za "dugoročno partnerstvo" sa Atinom o frizovima Partenona čiji povratak grčka vlada zahteva.
"Partenonsko partnerstvo" na vidiku: Kako Grčka planira da se izbori za frizove koji su u Londonu?
Foto: Pixabay
Ovim je otvorena mogućnost rešenja višedecenijskog spora dve strane.
 
Saopštenje londonskog muzeja, u kojem se nalaze ti drevni ostaci izloženi više od dva veka, usledilo je tokom posete grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa Londonu, gde se sastao sa britanskim kolegom Kirom Starmerom.
"Razgovori sa Grčkom o 'Partenonskom partnerstvu' su u toku i konstruktivni su", rekao je neimenovani portparol muzeja.
 
Pozajmica je rešenje koje se čini najviše poželjnim. Svake godine oko 1.400 predmeta je deo dugoročnih pozajmica muzeja partnerskim institucijama, saopšteno je.
 
"Verujemo da bi ta vrsta dugoročnog partnerstva uspostavila pravu ravnotežu između deljenja naših najlepših predmeta sa publikom širom sveta i održavanja integriteta neverovatne kolekcije koju čuvamo u muzeju", naveo je Britanski muzej.
Izvor blizak grčkoj vladi je posle sastanka Micotakisa i Starmera rekao da zvanični London neće stati na put vraćanju frizova Partenona Grčkoj, ako se postigne dogovor između Atine i Britanskog muzeja.
 
Pre posete Londonu Micotakis, vatreni pristalica vraćanja tog arheološkog blaga starog, izrazio je čvrsto uverenje da će frizovi biti vraćeni u Atinu.
 
Prema njegovim rečima, nije pitanje da li će se vratiti u mesto porekla, već – kada.
 
Micotakis i Starmer posle sastanka nisu rekli da li su razgovarali o tome, dok je britanska vlada pre razgovora saopštila da ta tema nije na dnevnom redu.
 
Grčka traži povratak friza od 1983, kada je kampanju otpočela glumica, zatim ministarka kulture Melina Merkuri.
 
Partenon, hram zaštitnice grada Atine, nastao između 447. i 432. pre Nove ere, jedan je od najvažnijih arhitektonskih simbola zapadne civilizacije i spomenik na koji su Grci veoma ponosni.
Iako su hrišćani svojevremeno demolirali dostupne skulpture na Akropolju, a drevni hramovi potom služili kao izvor građevinskog materijala, friz Partenona je bio gotovo netaknut do 1687. godine kada ga je, tokom opsade, pogodio mletački top.
 
Grčka od ranije tvrdi da je deo friza s Partenona, ilegalno odnet u Veliku Britaniju početkom 19. veka.
 
Diplomata, lord Elgin je 1803. godine, uz dozvolu Otomanskog carstva, pod čijom je vlašću tada bila teritorija današnje Grčke, uz pomoć radnika iskopao delove Partenona, poslao ih u London i prodao Britanskom muzeju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti