Prepariranje miševa na Akademiji morbidnih umetnosti
"Da li neko za ovim stolom želi velikog miša?", počinje svoj čas Su Dževejn. Njeni studenti na Akademiji morbidnih umetnosti u Bruklinu deru i pune mrtve miševe i potom ih postavljaju u neobične poze.
Dževejn objašnjava da je taksidermija u stvari vraćanje mrtvih životinja u život i da svoje korene vuče još iz viktorijanskog doba kada je prepariranje iz hobija preraslo u umetnost. "Bilo je korišćeno kao satira. Ne možete da govorite protiv kralja ili pape ali možete da napravite malu vinjetu u kojoj je lisica zli papa i da zbog toga ne upadnete u nepriliku", objasnila je ona.
Prepariranje ipak nije za svakoga i studentima je neophodan čvrst želudac. "Jednostavno isključim svoja osećanja", objašnjava grafički dizajner Sara Strijevski.
Boraks se koristi za bojenje mišje kože, a žice i glina mu daju oblik. Su podseća studente da za manje od pet dolara mogu da naprave sopstvenu kućicu za miševe i ohrabruje ih da pronalaze odbačene predmete koje će koristiti u svojim instalacijama. "Moja originalna ideja je bila da sve bude i viktorijanskom stilu, zbog toga piju čaj", objašnjava Čina Džejn pokazujući svoje delo. Ona smatra da bi finalni proizvod trebalo da bude nešto što biste želeli da pokažete svojim gostima.
Sara Strijevski ima, međutim, drugačiju ideju. "Ne uklapa mi se baš u kuću. Mislim da se ni mojoj mački ne bi dopalo. Ali zato hoće mojoj majci", kaže ona.
Časovi u ovoj neobičnoj školi rasprodati su mesecima unapred dok brojni zainteresovani uče kako da miševima prepariranjem udahnu novi život.
Komentari 1
ccc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar