Objavljen vodič na 17 stranica za obuku agenata MI5

Među nekoliko novootkrivenih ratnih dokumenata koje je objavio britanski Nacionalni arhiv, našao se i priručnik MI5 sa uputstvima o željenom izgledu, načinu prerušavanja agenata i kako se prate osobe.
Objavljen vodič na 17 stranica za obuku agenata MI5
Foto: Pixabay
Špijuni su u popularnoj kulturi poznati po svojim neverovatnim tehnikama prerušavanja, koje mogu zavarati čak i najoštroumnije protivnike. Međutim, vodič iz Drugog svetskog rata koji je izradio MI5 (Military Intelligence, Section 5 – Vojni obaveštajni odeljak 5) za potencijalne agente zaključuje "da se idealni posmatrači rađaju, a ne stvaraju".
 
Vodič na 17 stranica, koji je sastavljen za "oficire koji možda nemaju praktičnog iskustva u praćenju osoba od interesa za službu", upozorava na konvencionalno maskiranje kao što su lažni brkovi i daje savete, na primer na kojoj strani ulice je najbolje pratiti osumnjičenog, piše Telegraf, prenosi RTS.
U knjižici, koja se zove Opservacija (Observation) i datira između 1939. i 1945. godine, detaljno se navode željene fizičke karakteristike: "Idealni agent za praćenje ne bi trebalo da bude viši od 172 ili 173 centimetra, i da što je moguće manje liči na policajca. Pogrešno je angažovati muškarce koji su preniski jer su jednako upadljivi kao i visoki. Agent za praćenje bi trebalo da bude neupadljiv i da ga je gotovo nemoguće opisati."
 
Vodič kaže da i maskiranje mora odgovarati vrsti posla, sa posebnim naglaskom na brkove i bradu.
Uputstvo glasi: "Agent se mora prilagoditi okruženju u kom prati označenu osobu. Na primer, u sirotinjskim četvrtima mora da nosi staru odeću, kapu, šal, ali u elitnim delovima grada mora da bude bolje obučen jer će često morati da ulazi u hotele, elitne stambene četvrti ili poslovne zgrade."
 
Dodaje se i sledeće: "Upotreba veštačkih brkova i brada i maski za lice se ne preporučuje. Možda deluje uspešno u filmovima, ali u praksi je potpuni promašaj. Lažni brkovi ili brada se lako otkrivaju, posebno pod jakim svetlima u restoranu, pabu ili u metrou."
 
Drugi poželjni atributi za "posmatrača" uključuju dobar vid - a neophodan je i dobar sluh, "jer je često moguće prisluškivati razgovore osumnjičenog".
 
Ali nepoznati autor dokumenta, jednog od nekoliko novootkrivenih ratnih dokumenata koje je objavio britanski Nacionalni arhiv, napominje da veliki broj potencijalnih kandidata nema dovoljno strpljenja za ovu vrstu posla.
 
Praćenje je rudimentaran, ali suštinski oblik nadzora koji sprovodi služba bezbednosti.
 
Prateći mete peške, javnim prevozom i ponekad u restorane ili hotele, agenti za praćenje MI5 su decenijama obavljali ključnu ulogu britanskoj obaveštajnoj službi. Tokom Hladnog rata pratili su osumnjičene oficire KGB-a širom Londona kako bi otkrili njihove redovne rutine i kontakte.
 
Danas su agenti MI5 koji imaju slične uloge poznati kao službenici za mobilni nadzor (MSO). Na veb-stranici organizacije piše da će moderni MSO "uživati u svakodnevnim različitim aktivnostima i znati da pomažu da zemlja bude bezbedna".
 
Agentima za praćenje koji su radili između 1939. i 1945. priručnik daje savete i o tome kako da prate mete, kako da šalju telegrame u pošti i kako da prevare taksiste.
 
U vodiču piše: "Ako taksijem pratite osumnjičenog ili kontakt, onda je poželjno odmah uzeti broj taksija koji se prati. Taksisti koji vas vozi smislite odgovarajuću priču koja je realna u svakodnevnom životu, kao što je brakorazvodna parnica, bekstvo muža ili žene, i obećajte vozaču dobru napojnicu."
 
Trebalo je da agenti budu obučeni da u poštama nađu način da "bace pogled" na ime i adresu osobe kojoj njihove mete šalju telegrame. Slične taktike mogu da se primene i da bi se otkrilo odredište osumnjičenog dok na železničkoj stanici rezerviše kartu.
 
Agentima se preporučuje da posmatraju osumnjičenog sa udaljenosti od 18 do 27 metara i da ostanu na suprotnoj strani ulice kada ih prate pešice. Savete prate i ilustracije. Jedan pokazuje i kako se meta prati kada uđe u lift.
Agentima se takođe savetuje da često menjaju put do kuće, odeću i restorane, u slučaju da su i sami mete praćenja.
 
Kratka knjižica se završava striktnim uputstvima odštampanim velikim slovima:
 
"NE POTCENJUJTE OSOBU KOJU PRATITE."
 
"AKO META IZGLEDA OBIČNO - IZGLED ČESTO VARA."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti