Stradivarijusova violina prodata za 11,3 miliona dolara - ipak manje od procena

Violina koju je 1714. godine napravio legendarni Antonio Stradivari - otac "stradivarijusovih" violina - prodata je danas na aukciji u Njujorku za 11,3 miliona dolara.
Stradivarijusova violina prodata za 11,3 miliona dolara - ipak manje od procena
Foto: Screenshot (Rojters)
To je manje od procena, prema kojima je mogla biti najskuplje prodat instrument u istoriji.
 
Aukcijska kuća Sotbi procenila je instrumet "Joakim-Ma Stradvarijus" na između 12 i 18 miliona dolara.
Pre više od jedne decenije, neko je platio 15,9 miliona dolara za jednu drugu Stradivarijusovu violinu, postavivši rekord.
 
Violina koja je danas prodata smatra se jednim od najboljih radova čuvenog majstora.
Napravljena je u vreme njegovog "zlatnog perioda" kada je bio na vrhuncu svog umeća i majstorije za akustiku, saopštio je Sotbi.
 
Veruje se da je upravo ta violina inspirisala Johanesa Bramsa dok je pisao svoj čuveni "Violinski koncert u D Molu" i da je neko na njoj svirao na premijeri ovog dela, 1879. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti