Ova bakterija je izuzetno otporna na okruženje i može da se prilagodi ekstremnim uslovima, a koristiće se u oblastima kao što su sprečavanje zagađenja životne sredine i proizvodnja održive energije.
Profesorka Esra Sungur rekla je da je istraživanje otpočelo kao deo doktorske teze o koroziji izazvanoj mikroorganizmima, zbog čega je nabavljala avionsko gorivo od privatne avio-kompanije.
"Kada smo prvi put izolovali bakteriju, iskreno smo mislili da je bakterija koju smo pronašli nova vrsta roda sphingomonas. Kako su studije napredovale i radili dalje analize, videli smo da bakterija nije nova vrsta, već novi rod, i prešli smo na sledeći nivo", rekla je Sungur.
Sungur je navela da su bakterije koje je pronašla izolovane u ekstremnim uslovima, u kojima nije svaka mogla da preživi.
Ona je dodala da je pronašla 100 gena koji pomažu u razrađivanju bakterija i ugljovodonika iz goriva.
"Postoje različite komponente u strukturi ugljovodonika. Aromati su jedinjenja koja se veoma teško razlažu u prstenastoj strukturi. Videli smo da je bakterija veoma talentovana u tom pogledu. Otkrili smo da sadrži 58 gena za razbijanje aroma naše bakterije", rekla je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar