Razlog je taj što većina baza podataka ne obuhvata procenat ljudi koji žive u ruralnim sredinama, koje je teško pratiti i registrovati.
Studija finskih istraživača, koja je objavljena u časopisu "Nature communications", a koja je analizirala pet najčešće korišćenih globalnih baza podataka o broju stanovnika - WorldPop, GVP, GRUMP, LandScan i GHS-POP, pokazala je da u zvaničan ukupan broj stanovnika na planeti Zemlji, koji iznosi 8,2 milijarde, potencijalno nije uračunato 53 do 84 odsto ruralnog stanovništva.
Utvrđeno je da čak i najpouzdaniji skupovi podataka iz 2010. godine potcenjuju broj pripadnika ruralnog stanovništva od 32 do 77 procenata, a tim istraživača je naveo da postoji jak razlog da se veruje da su se iste te greške uvukle u kasnije globalne baze podataka o populaciji iz 2015. i 2020. godine, preneo je Iflscience.com.
"Prvi put naša studija pruža dokaze da značajan deo ruralnog stanovništva možda nedostaje u globalnim bazama podataka o populaciji", rekao je autor studije Josias Lang-Ritter, koji je i istraživač na Univerzitetu Alto.
Studija naglašava probleme sa načinom na koji se prikupljaju podaci o stanovništvu iz ruralnih područja, posebno u zemljama u razvoju, kao i krizom pogođenim regionima i oblastima koje nisu industrijalizovane.
Kao primer se navodi da baze podataka GRUMP-a i WorldPop-a koriste satelite za praćenje stanovništva, registrujući noćna svetla, ali da ova tehnika ima potencijal da ignoriše područja koja nemaju električnu energiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Žeks
Vule
Pera NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar