On ih je ukrao prvenstveno zbog poštanskih marki na njima.
Krađa je počela da se razotkriva kada je jedan arhivista na aukciji u Londonu 1994. pronašao 200 dokumenata koji su pripadali Nacionalnom arhivu Škotske, piše londonski Gardijan.
Kako je naknadno utvrđeno, Makmilan je ukrao ukupno 3.100 dokumenata, mahom pisama, i to zbog svoje strasti prema filateliji.
Makmilan je studirao istoriju na Univerzitetu u Glazgovu, a kasnije predavao na Univerzitetu u Sidneju i Univerzitetu Trent u Ontariju.
On je redovno obilazio Nacionalni arhiv Škotske u periodu od 1969. do 1980, a kada je jednom prilikom uhvaćen u krađi dokumenta, pristup mu je odmah zabranjen.
U tom trenutku se smatralo da je u pitanju izolovan incident, ali razmere njegovih krađa postale su evidentne 2012. kada je jedan istraživač u onlajn katalogu na Univerzitetu Trent gde je Makmilan predavao, video da se spominje dokument koji je mogao pripadati škotskom arhivu.
To je izazvalo zabrinutost, a arhivisti su potom nastavili da istražuju i otkrili oko 2.900 dokumenata koje je Makmilan ukrao, a koji su posle njegove smrti poklonjeni arhivu Univerziteta Trent.
Profesor nije osuđen ni za kakav prestup, a eksperti veruju da je krađe izveo zbog svog interesovanja za poštanske marke i žigove.
Pisma koja je uzimao nisu imala veću istorijsku ili finansijsku vrednost.
Zvaničnik škotskog arhiva, Alan Bortvik, kaže da je profesor Makmilan uzimao pisma na kojima su se nalazile neobične marke i poštanski žigovi, i da je njegovo ponašanje pomalo ličilo na svraku koju privlače sjajni predmeti.
Nacionalni arhiv Škotske uspeo je da povrati skoro sva dokumenta ukradena iz kolekcije od ukupno 38 miliona dokumenata koja pokrivaju period od gotovo 1.000 godina škotske istorije, naveo je Gardijan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar