Bizarni zakoni

Zakon bi trebalo da se posmatra kao ozbiljna stvar koja reguliše određenu sferu života, međutim, na svetu postoje brojni zakoni koji su u najmanju ruku čudni, a nekada i urnebesno smešni.
Zakon bi trebalo da se posmatra kao ozbiljna stvar koja reguliše određenu sferu života, međutim, na svetu postoje brojni zakoni koji su u najmanju ruku čudni, a nekada i urnebesno smešni.

Neki od ovih takozvanih zakona su toliko ekstremni, da su neprimenjivi ili toliko stari da zbog toga danas nemaju smisao. Evo tumačenja nekih od njih.

Špicberška ostrva u Norveškoj su poznata po jednoj morbidnoj činjenici - tamo je zakonom zabranjeno umreti. Razlog tome je što zbog niskih temperatura tokom cele godine tela ne trunu. Upravo zbog toga je na grobljima poslednji put neko sahranjen još pre 70 godina. Ukoliko se neko nađe na samrtničkoj postelji u ovom gradu, vlasti će ga prebaciti na kopno, gde može umreti bez straha od hapšenja.

Ukoliko vas neko od zaposlenih na carini u Velikoj Britaniji bude maltretirao, ne pokušavajte stvar da rešite na sudu. Naime, član 268 zakona o carini kaže da se protiv carinika ne može podneti sudska prijava u prvih 30 dana nakon incidenta, dok član 272 istog tog zakona kaže da se prijava protiv carinika mora podneti u prvih 30 dana nakon incidenta.

Kada jedete u bilo kom restoranu u Danskoj, niste u obavezi da platite za hranu koju ste pojeli ako, prema vašem mišljenju, niste siti nakon obroka. To ipak ne bi bilo zgodno koristiti ako ste tu samo kao turista, a zapravo živite u Japanu gde je zabranjeno biti gojazan.

Iako je stepen gojaznosti u Japanu jedan od najnižih u svetu, to ih nije sprečilo da 2009. godine donesu Zakon o maksimalnom obimu struka. Muškarci stariji od 40 godina ne smeju imati obim struka veći od 80, a žene od 90 centimetara.

U Singapuru je od 1992. godine zabranjeno žvakati žvake. Jedini izuzetak su nikotinske žvake, ali se one mogu dobiti samo uz recept. U Čikagu možete biti uhapšeni ako stojeći pijete neko alkoholno piće, a u Klivlendu samo jedna osoba sme da pije iz jedne boce viskija. U jednom gradu u Kanadi zabranjeno je piti vodu tamo gde se toči i pivo.

U Švajcarskoj treba dozirati unos tečnosti jer je neophodno voditi računa kada ćete da vršite nuždu. Razlog tome je to što je zabranjeno puštati vodu iz vodokotlića nakon 22 sata.

U Danskoj ste prema zakonu obavezni da svaki put pre nego što upalite automobil proverite ispod njega kako biste bili sigurni da tu nije zaspalo neko dete. Ukoliko nekim slučajem završite u zatvoru u ovoj zemlji, nema potrebe za brigu, zakonom nije zabranjeno bežati iz zatvora.

Prema zakonu nazvanom "Zakon o svemiru 1986", Vlada Velike Britanije može da koristi određenu silu kako bi sprečila invaziju vanzemaljaca, ali samo ukoliko oni ne poseduju dozvolu za invaziju.

  • Gimli

    09.11.2012 19:57
    zabavan tekst, mada ne baš i poptuno tačan, barem kad je švajcarska u pitanju zakoni variraju od kantona do kantona... a sigurno i u drugim slučajevima ima odstupanja...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti