Hleb koji ne buđa
Hleb se oko 10 sekundi izlaže mikrotalasima koji ubijaju spore, rekao je direktor te kompanije Don Stal.
Buđ je gljivica koja se razvija jer hleb u plastičnoj amabalaži u sebi još ima vode. Kada ta voda počne da isparava unutar ambalaže, površina hleba postaje vlažna i pretvara se u savršenu podlogu za stvaranje buđi.
Zračenje ipak neće poboljašati neke stvari - stari hleb će i dalje biti bajat. U pogledu čvrstine i ukusa hleba posle 60 dana, jedan naučnik je izrazio sumnje.
Taj proces bi mogao da izbaci iz upotrebe konzervanse i sastojke koji se dodaju da sakriju njihov ukus, smanji količinu otpada i produži rok trajanja hlebu, rekao je on.
Istraživači sa Univerziteta u Teksasu veruju da se upotreba te tehnologije može primeniti u zemljama u razvoju, koje imaju slabije propise o bezbednosti namirnica i u kojima kvarljivost predstavlja problem.
Stal je rekao da degustatori nisu osetili razliku u ukusu između tretiranog i netretiranog hleba, kao i da tretirani hleb posle 60 dana ima isti sadržaj buđi kao i tek ispečena vekna.
MajkroZap sada završava nacrt kućnog aparata, za koji se ocenjuje da bi bio oko 100 dolara skuplji od obične mikrotalasne pećnice, rekao je Stal.
Komentari 2
sava
lebac koji ne budjaaa...
:)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar