Tetka Tupaka Šakura najtraženija "teroristkinja" na listi FBI

Na listi najtraženijih kriminalaca jedno ime izdvaja se zbog jednostavne činjenice da je reč o jedinoj ženi na tom spisku.
Na listi najtraženijih kriminalaca jedno ime izdvaja se zbog jednostavne činjenice da je reč o jedinoj ženi na tom spisku.

Reč je o Džoan Česimard, pripadnici "Crnačke oslobodilačke vojske" (Black Libaration Army), koja je 1973. godine ubila policajca, zbog čega je osuđena na doživotnju kaznu zatvora.

Ipak, ona je 1979. godine pobegla iz zatvora, i danas živi na Kubi.

FBI i država Nju Džersi nude dva miliona dolara kao nagradu za informacije koje bi dovele do njenog hapšenja. To je i dalje malo verovatno, s obzirom na to da ne postoji sporazum između Amerike i Kube o ekstradiciji. Inače, veruje se da je kubanska Vlada pomogla u skrivanju oko 70 begunaca iz SAD.

Česimard (65) se više ne smatra pretnjom, ali se na listi FBI nalazi kao "domaći terorista". Ona je poznata i kao Asata Šakur, i tetka je pokojne zvezde hip-hopa Tupaka Šakura.

Još jedan reper - Komon, 2000. godine objavio je "Pesmu za Asatu", posle susreta sa njom u Havani. Pesma je postala još kontraverznija pošto je njenog autora aktuelna prva dama SAD Mišel Obama 2011. godine pozvala na jedan od događaja u Beloj kući.

Hladni odnosi između američke policije i Kube su otoplili poslednjih nekoliko godina, kada su vlasti u Havani pristale da deportuje neke begunce. Međutim, kada je u pitanju Džoan Česimard, Fidel Kastro je lično pomogao da njeno izručenje bude gotovo nemoguće.

Predsednik Kube je 2005. godine izjavio da je FBI "nju želeo da prikaže kao teroristu, što je brutalnost i potpuna laž".

Međutim, FBI tvrdi da Česimard nastavlja da zastupa "revoluciju i terorizam". Majk Rinaldi iz radne grupe za terorizam FBI na koferenciji za novinare rekao je da njen slučaj i danas važan, kao što je bio i pre 40 godina, istakavši da je istraga aktivna i da će se nastaviti sve dok Kesimnard ne bude uhapšena.

Tokom sedamdesetih godina prošlog veka "Crnačka oslobodilačka vojska" (BLA) smatrana je za revolucionarnu organizaciju.

Česimard je 1973. godine uhapšena zbog učešća u tim zločinima, uključujući i pljačke banaka. Pre četiri decenije nju i njena dva saradnika zaustavili su policajci na autoputu u Nju Džersiju, zbog oštećenog stop svetla na kolima. Oni su otvorili vatru, ranivši jednog policajca, dok je Česimard navodno lično ubila drugog policajca, Vernera Forestera.

Ona je 1977. godine dobila doživotnu zatvorsku kaznu za više krivičnih dela, uključujući ubistvo.

"Ovo ne mogu nazvati suđenjem već linčom bele porote. Prezirem sistem po kome mi je suđeno", rekla je Česimard u jednom od intervjua.

Posle dve godine služenja kazne, naoružani pripadnici BLA upali su u kazneno-popravni zavod u Nju Džersiju i oslobodili je. Pošto je pobegla, živela je u pokretu, dok nije pobegla na Kubu 1984. godine.

  • 04.05.2013 22:23
    "Inače, veruje se da je kubanska Vlada pomogla u skrivanju oko 70 begunaca iz SAD."

    Inače, veruje se da su SAD pomogle skrivanje oko 700 begunaca iz Kube. Međutim, Kuba nema para da pravi spiskove za odstrel i plaća medije po svetu da ih objavljuju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti