Delfini duže pamte od ljudi

Delfini mogu da prepoznaju druge delfine i nakon 20 godina razdvojenosti, tvrdi jedan američki istraživač koji ovim popularnim morskim sisarima pripisuje najduže socijalno pamćenje u životinjskom svetu.
Delfini mogu da prepoznaju druge delfine i nakon 20 godina razdvojenosti, tvrdi jedan američki istraživač koji ovim popularnim morskim sisarima pripisuje najduže socijalno pamćenje u životinjskom svetu.

Obično se kaže da slonovi nikada ne zaboravljaju, ali se ta njihova osobina više zasniva na "anegdotskim dokazima", ističe Džejson Bruk sa Univerziteta u Čikagu, čija je studija objavljena u Analima britanskog Kraljevskog društva (Proceedings of the Royal Society B).

Njegovo istraživanje je obuhvatilo 43 delfina iz šest zooloških vrtova ili akvaparkova koji su tokom godina međusobno razmenjivali životinje.

Ispostavilo se da delfini odmah prepoznaju zvižduke delfina s kojima su u nekom trenutku, čak i mnogo godina ranije, bili u kontaktu.

"Kada čuju poznati zvižduk, odmah se približe zvučniku. Ponekad kruže okolo, zvižde, pokušavaju da dobiju odgovor", kazao je Bruk.  

On je naveo primer ženki Eli i Bejli, starih dve i četiri godine kada su živele zajedno u jednom akvaparku na Floridi. Eli danas živi u zoo vrtu u Brukfildu, nadomak Čikaga, a Bejli na Bermudama. Više od 20 godina od njihovog poslednjeg druženja, Bejli je brzo repoznala Elin zvižduk.

U svojoj studiji, Bruk ističe da delfini pokazuju nivo prepoznavanja "sličan socijalnom pamćenju ljudi". Ova vrsta prepoznavanja je čak trajnija kod delfina nego kod ljudi, navodi američki istraživač, jer zvižduk delfina ostaje isti i nakon više decenija, dok se ljudsko lice menja tokom vremena.

  • 08.08.2013 11:21
    Potvrđeno da je tako
    Bar u Srbiji to je sigurno tako. Ovde ljudi ne pamte od jednih do drugih izbora i ponovo zaokružuju iste poltrone.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti