Klonirani fluorescentni zečevi
Istraživači iz Turske i Havaja napravili su osam zečeva od kojih dva svetle u mraku.
Dr Stefan Moisijadi, biogenetičar, kaže da su zečevi kao "LED sijalice". "Osim toga, krzno je počelo da im raste, a i zelena boja i dalje prosijava kroz njega", dodao je on.
Fluorescentna boja koristi se kao indikator da je genetski materijal ubrizgan u embrione postao deo organizma.
"To je samo marker koji pokazuje da smo uspeli da im ubacimo gen koji originalno životinja nije imala", kaže dr Moisijadi. On dodaje da životinje nisu u opasnosti zbog fluorescentnog proteina i da imaju isto očekivano trajanje života kao drugi zečevi.
Kako bi proizveli sjaj, istraživači su ubrizgali fluorescentni protein iz DNK meduze kod osam embriona zečeva. Oni su zatim ubačeni u matericu zečice, a dva zeca rođena su sa "sjajem".
Istraživanje prati slične eksperimente naučnika koji su genetski modifikovali druge životinje kako bi izazvali sjaj u mraku – mačiće, pse i majmune. Sada planiraju da pređu i na veće životinje, a zatim razvijaju manje skupe i efikasnije lekove.
"Za pacijente koji pate od hemofilije i potrebni su im enzimi za zgrušavanje krvi, možemo napraviti mnogo jeftinije", kaže Moisijadi.
Zečevi su rođeni u Istanbulu i istraživači očekuju da će rad preneti u SAD. Međutim, to bi moglo da bude problematično. "Kod nas ljudi misle da transgene životinje ne bi trebalo da se koriste za bilo šta", kaže Moisijadi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar