Bez kafe, piva i čokolade ostajemo do 2050?
Klimatske promene imaju često posledice i na poljoprivredu, pa samim tim i na namirnice koje svakodnevno koristimo.
Prema pisanju Hafington posta, neke od njih bi mogle da nestanu do 2050.
Kafa čije semenke potiču iz zemalja oko ekvatora, zone u kojoj temperature rastu brže nego na drugim mestima. Stabla kafe arabike (na koju otpada 75 odsto ukupne svetske proizvodnje) osetljiva su na gljivu hemileia vastatrix koja izaziva truljenje biljke, a klimatsko zagrevanje je glavni uzrok širenja ove bolesti.
Jedna studija iz 2011. predviđa nestanak kafe arabike u Nikaragvi i Meksiku u toku narednih nekoliko decenija.
Svet bi mogao da ostane i bez čokolade. Naime, 70 odsto kakaa proizvodi se u zapadnoj Africi, gde će temperature porasti u proseku za 2,3 stepena do 2050. Cena kakaa bi mogla da eksplodira, a kockica ove mnogima omiljene poslastice pretvorila bi se u čist luksuz.
Globalno zagrevanje ne pogoduje ni vinogradima. Francuski vinogradari već sada primećuju promene: grožđe sazreva ranije i sadrži više šećera, a manje kiselina. Ukoliko se ovaj trend nastavi, vinogradari bi lako mogli da postanu "tehnološki višak".
Još jednom piću, posebno omiljenom među muškom populacijom, preti nestanak. Naime, jedan od osnovnih sastojka industrije piva je na udaru klimatskih promena - hmelj koji neće odoleti porastu temperatura. Ukoliko naučnici ne uspeju da razviju vrste otpornije na vrućine i bolje sisteme navodnjavanja, budućnost velikog broja pivnica biće pod velikim znakom pitanja.
I na kraju svet bez banana. Poljoprivrednici Kostarike smatraju da je zagrevanje planete glavni krivac za nekontrolisano razmnožavanje faktora koji uništavaju ovu kulturu. Insekti, velika količina padavina i ekstremne vrućine nimalo ne pogoduju proizvodnji banana kojima se loše piše u budućnosti.
Komentari 4
Osoba M
HumptyDumpty
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar