U autorskom tekstu "Izborni gubitnici" Biber ukazuje da je konačni gubitnik izbora u Srbiji Evropska unija. On zato predlaže da Evropska komisija, Evropski parlament i države članice razmotre niz opcija u vezi s pregovorima o pristupanju Srbije EU, uključujući obustavljanje pristupnih pregovora kao kredibilnu pretnju, ukoliko srpska vlada ne preduzme jasne i proverljive korake za obnavljanje demokratskih institucija.
Na parlamentarnim izborima u Srbiji ubedljivo je pobedio jedan čovek čije je lice bilo svuda, a ime na glasačkom lisitiću, iako nije bio kandidat, piše Biber i dodaje da je Aleksandar Vučić pobednik izbora iako na njima nije učestvovao i iako je kao predsednik formalno iznad partijske politike.
Navodeći da je Vučićeva partija osvojila oko 76 odsto mesta u parlamentu Biber dodaje da velika većina otvara vrata za ustavne promene koje bi omogućile režimu, kao u Mađarskoj, da kroji ustav po meri vladajuće stranke.
Tako gromoglasna pobeda pretvara se u poraz za Vučića jer parlament bez opozicije ne može da posluži kao smokvin list za legitimisanje navodno demokratske vladavine predsednika, piše Biber.
Da je u parlament ušlo više stranaka ili grupacija koje su se kandidovale, SNS bi mogla da tvrdi da Srbija ima pluralistički parlament. Sada ne može i na taj način otkriva autoritarnu prirodu režima, ocenio je autor. I opozicija je takođe izgubila, navodi Biber i dodaje da je odziv birača bio manji nego na prethodnim izborima ali neznatno i da su razlog tome ne samo bojkot, već i Kovid-19 i apatija birača. Opozicija koja je bojkotovala izbore, uspela je da delegitimiše opoziciju koja je učestvovala, a sama je u isto vreme razjedinjena.
Kao inače nelagodan savez krajnje desnih Dveri, manjih stranaka nastalih rascepom nekada vladajuće Demokratske stranke i nekolicine drugih grupa, opozicija je sada izvan parlamenta, bez finansiranja, bez jasne strategije i sa malo međunarodnih saveznika i kontakata i čekaju je teška vremena, ocenio je.
Biber međutim smatra da je konačni gubitnik izbora Evropska unija. Srbiju dugo nekritički hvale kao vodećeg kandidata u proširenju EU. Sada je suočena sa parlamentom koji nema demokratski mandat i režimom čija je autoritarna priroda postala vidljivija, naveo je.
Zajedničko saopštenje visokog predstavnika Žozepa Borela i komesara za susedstvo i proširenje Olivera Varhejija, po mišljenju Bibera, bilo je neverovatno kritičko uz pominjanje ograničenog izbora birača i medijske dominacije vladajuće stranke, dok su evropske stranke, što ne iznenađuje, reagovale po partijskim linijama.
Socijalisti i naprednjaci ispravno su nazvali izbore "ruganjem demokratiji" i tražili usporavanje procesa pristupanja dok je Donald Tusk iz Evropske narodne partije (EPP) čestitao SNS kao pridruženom članu narodnjačke porodice navodeći samo da "više moći znači i više odgovornosti."
Proces proširenja ozbiljno je ugrožen izborima. Srbija pregovara o pristupanju više od šest godina, a u tom periodu demokratija i vladavina zakona zaostaju po svim pokazateljima i svim organizacijama koje globalno prate demokratiju, uključujući Fridom haus i Bertelsmanov indeks transformacije, VDem institut i Ekonomistov indeks demokratije, ukazao je Biber.
On je naglasio da institucije EU, s izuzetkom Evropskog parlamenta, o tome upadljivo ćute. Ako se EU nakon izbora vrati uobičajenom poslu, to će podstaći i dalju konsolidaciju autoritarne vlasti ne samo u Srbiji, već i kod ostalih u regionu, uključujući Crnu Goru i Albaniju, dodao je.
EU treba da se angažuje oko Srbije, kako bi se suprotstavila skretanju ka autoritarizmu, naveo je Biber i upozorio na rizik da će u Srbiji političke alternative postati više evroskeptične.
Obnovljeni angažman EU zahteva nekoliko komponenti smisleno posredovanje između vlade i opozicije o tome kako vratiti opoziciju u politički proces, misiju vladavine zakona, a porodice evropskih stranaka trebalo bi da rade na zajedničkoj proceni demokratije, umesto da od demokratije prave partijsko pitanje na Zapadnom Balkanu, naveo je Biber.
Konačno, Evropska komisija, Evropski parlament i države članice treba da razmotre čitav niz opcija u vezi sa samim pregovorima o pristupanju.
Te opcije, po mišljenju Bibera, uključuju neotvaranje novih poglavlja u pregovorima, što bi bio signal niskog nivoa. Ozbiljnije bi bilo pozivanje na klauzulu o neravnoteži, koja je deo pregovora o pristupanju već osam godina i omogućava zamrzavanje pregovora o svim poglavljima ako nije postignut dovoljan napredak u pogledu vladavine zakona.
Konačno, nova metodologija koju je Komisija uspostavila kao odgovor na veto Francuske na pregovore o pristupanju sa Severnom Makedonijom i Albanijom nudi dodatne alate za vršenje pritiska na kandidate za pristupanje. Omogućuje državama članicama da na nekim područjima pregovore drže na čekanju i ponovno otvaraju zatvorena poglavlja, i takođe preispituje finansiranje i druge koristi saradnje.
Najozbiljnija opcija podrazumevala bi obustavu pregovora o pristupanju u potpunosti. Iako bi ta mogućnost u ovom trenutku mogla biti kontraproduktivna, bilo bi dobro razmotriti neke prelazne mere. Obustava pristupnih pregovora, međutim, mora biti kredibilna pretnja ukoliko srpska vlada ne preduzme jasne i proverljive korake za obnavljanje demokratskih institucija.
S obzirom na alate koji su EU sada na raspolaganju da insistira na temeljnim vrednostima EU u pristupnim pregovorima, njihovo nekorišćenje bi cementiralo izborni rezultat kao izgubljenu priliku za Srbiju i za EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Zebra
Voja
Bili Piton
Bilateralna dinamika: Pregovori su prakticno prekinuti, ne postoji ni okvirni datum ulaska u EU. Sve vise ljudi je protiv EU, mada ide tamo da radi na po tri meseca. Jedino sto bi pogodilo prosecnog Srbina je uvodjenje viza - zbog odmora u Grckoj.
Dinamika u EU: Sve vise migranata, sve manje para da se ulaze u nove clanice. Englezi odose, ostali se sve vise keze jedni na druge (tvrde da su u pitanju osmesi). Generalno je javnost protiv prosirenja, plus je za svaki krupan korak potrebna saglasnost SAD. Sve u svemu "Nit' me volis, nit' me drugom dajes"
Dinamika u Srbiji: E, bas cu iz inata da glasam za Vucica, nece oni meni ovo-ono. Ne damo Kosovo, integrisemo se sa Dodikom, htedoh reci sa RS, pravimo litije po CG, pomazu nas braca Rusi i Kinezi. EU previse trazi, stalno insistira na nekim zakonima, propisima, spominju neku transparentost, hoce da nam ugase nase drage termoelektrane.
Zakljuak: Putuj Evropo, nemoj vise cekati na nas. Ne pitaj mnogo, dospeces i ti na rdjav glas. Putuj planeto, super smo se druzili. Nama je lepo, taman kako smo zasluzili...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar