Ovom prilikom predstavljeni su rezultati "Projekta 33", najdužeg, najtemeljnijeg, i po broju ustanova koje obuhvata, najobimnijeg poduhvata u pravcu strateškog planiranja, u okviru kog su izrađeni petogodišnji strateški planovi, čime je Novi Sad postao jedinstven grad u regionu u kom gotovo sve ustanove kulture imaju usvojene petogodišnje planove razvoja.
"Novi Sad je time potvrdio ulogu kulturnog centra regije i još jednom pokazao zbog čega je nosilac prestižne titule Evropske prestonice kulture", saopštili su ovim povodom iz Fondacije 2021.
Kao jedan od stručnih mentora ustanovama kulture u Novom Sadu, u okviru projekta jačanja njihovih kapaciteta koji je organizovala UNESKO katedra Univerziteta umetnosti u Beogradu, uz podršku projekta "Novi Sad 2021 - Evropska prestonica kulture", prof. dr Milena Dragićević Šešić istakla je važnost strateškog razvoja ustanova kulture.
"To je evropski standard, ali i to se ne bi desilo da Novi Sad nije Evropska prestonica kulture. Kao kulturna prestonica Grad Novi Sad je bio dužan da napravi svoj strateški plan u domenu kulture, ali i integralnog razvoja u celini. To bi, takođe, trebalo da bude standard ponašanja svih gradova u Srbiji - ne bi trebalo da bude samo izuzetak", navela je.
Tokom višemesečne realizacije projekta postignuta je bliska saradnja između rukovodstva i svih zaposlenih u kulturnim ustanovama, Gradske uprave za kulturu, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Fondacije "Novi Sad 2021" i organizatora projekta.
Projekat su moderirali predstavnici UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu, dr Višnja Kisić i dr Goran Tomka, a pored ustanova kulture, u strateškim aktivnostima je učestvovalo i nekoliko stotina zaposlenih i rukovodilaca u oblasti kulture Grada, više desetina stručnjaka za pitanja kulturne politike iz Srbije i inostranstva, kao i donosioci odluka.
Vuk Radulović, rukovodilac sektora za međunarodnu saradnju Fondacije "Novi Sad 2021", istakao je da je "Projekat 33" suštinski važan za pripremu kvalitetnog umetničkog programa za godinu titule.
"Ovaj projekat donosi i novu praksu u radu kulturnih ustanova u kontekstu višegodišnjeg strateškog planiranja, što omogućuje i implementaciju najboljih praksi evropske kulturne politike. Reč je o tome da je Novi Sad postao među prvim gradovima u regionu u kojima ustanove kulture imaju usvojene petogodišnje strateške planove, što i priliči gradu koji nosi titulu Evropske prestonice kulture", rekao je Radulović.
Cilj "Projekta 33" jeste da podstakne aktivno društveno delovanje ustanova kulture, što podrazumeva znanje i motivaciju za analiziranje sopstvenog okruženja, razumevanje svoje pozicije i pokretanje pozitivnih društvenih promena.
Strateško planiranje je omogućilo i profesionalni razvoj, učenje i unapređenje načina na koji ustanove kulture vide sebe, svoje okruženje i svoju ulogu u njemu. Zaposleni postaju glavni nosioci procesa dugoročnog planiranja rada u svojim ustanovama, a "Projekat 33" omogućio im je profesionalnu edukaciju i podršku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar