Maloletničkog kriminala najviše u Novom Sadu

Maloletnički kriminal poslednjih godina uglavnom "stagnira" na nivou koji je dostigao na prelazu ove i prošle decenije jer statistika od 2010. naovamo pokazuje da godišnje u Srbiji prosečno bude prijavljeno, zbog različitih krivičnih dela, između 7.000 i 8.000 maloletnih izvršilaca.
Maloletničkog kriminala najviše u Novom Sadu
Foto: 021.rs
Statistički pokazatelji o golobradim prestupnicima u toku ove decenije, do kraja 2018. godine, daju okvirno zbir od više od 50.000 krivično prijavljenih maloletnika.    
 
Podaci Republičkog javnog tužilaštva izneti u godišnjim izveštajima o radu javnih tužilaštava, koji su javno dostupni, pokazuju da se u ovoj deceniji najviše maloletnih delinkvenata našlo na krivičnim prijavama u toku  2010. godine, čak 8.571, pa naredne  2011, kad ih je prijavljeno 8.239, a u tim  brojkama  bilo je oko 13 odsto mlađih od 14 godina, dece, protiv kojih se ne može voditi krivični postupak, saglasno Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica.  
 
U toku prošle 2018. godine registrovana su 7.562 maloletna počinioca krivičnih dela, i to najviše na teritoriji Apelacionog tužilaštva u Novom Sadu – ukupno 2.333, čak nekoliko stotina više nego na području beogradske apelacije, koja je i najveća, gde ih je registrovano 1.989, dok je na području Apelacionog tužilaštva u Nišu bilo 1.696 prijavljenih, a na području koje pokriva Apelaciono tužilaštvo u Kragujevcu 1.544.
 
Po izveštaju, prošle godine, od ukupnog broja prijavljenih maloletnih lica, bilo je 1.435 izvršilaca mlađih od 14 godina, koji ne podležu krivičnom progonu te je iz tog i drugih pravnih razloga odbačeno 3.246 prijava.
 
Posle okončanog pripremnog postupka, kako se navodi u izveštaju, sudu su predata 1.984 predloga za izricanje krivične sankcije maloletnim izvršiocima krivičnih dela, od toga 582 u odnosu na mlađa maloletna lica. 
 
Sudovi za maloletnike su lane osudili na zatvorske kazne desetoro maloletnih prestupnika, a za 172 delinkventa izrečena je zavodska vaspitna mera.
 
Iznet je i podatak da je u toku 2018. godine 13 osoba ubijeno rukama maloletnika, kao i da je čak pet slučajeva kvalifikovano kao krivično delo teškog ubistva.
 
Maloletnici su tokom prošle godine počinili 165 krivičnih dela teške telesne povrede i 775 lake telesne povrede, navodi se u izveštaju Tužilaštva.
 
Zbog krivičnih dela učestvovanja u tuči i ugrožavanja opasnim oruđem u tuči i svađi, lane su registrovana 73 maloletna izvršioca, što je, kako se konstatuje u izveštaju za 2018. godinu, 82 odsto više nego 2017. godine. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • lanceMi

    12.06.2019 19:06
    Gladno oko lesinara motri na dvoriste skolsko
    Kada oglasi se zvono telad izlazi na odmor
    Bez svesti da sa neba strasna opasnost ih vreba
    Milosti savana nema laka meta su joj deca...
    Skabo maestro
    Deca nisu kriva, odrasli su krivi
    Drugim recima
    Majmun radi sto majmun vidi
  • MonteDushano

    10.06.2019 08:45
    Svi ovi dečji krimosi su uglavnom iz okolnih sela, njihovi roditelji uglavnom jesu isto, nisu pravi Novosađani, ma kakvi, a ako jesu, onda su došljaci od 2000. godine. Eto nam je tako kako jeste. Zar nije počelo, hm?
  • Nenad

    10.06.2019 08:10
    Statistika naprosto nije tacna, postoji veci broj krivicnih dela koje izvrse maloletnici a ne evidentiraju se jer je procena policije da za to ne treba izaci na teren, pa se prosto i ne pojave iako kazu da ce doci. Ljudi tada odustanu od zvanja, a samo delo se ne vidi u sistemu i statistici. Mozda ce neko reci da steta od par hiljada dinara i nije neka, ali to su situacije koje se ponavljaju, kumulativna steta je daleko veca od pojedinacne.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Hronika