Odluku da Grujiću bude dodeljena Mihizova nagrada doneo je žiri koji su činile pozorišne kritičarke Darinka Nikolić i Ivona Janjić, te teatrolog Svetislav Jovanov, koji je bio predsednik žirija. Njemu će nagrada biti dodeljena 17. oktobra, u Irigu, na dan rođenja Borislava Mihajlovića Mihiza.
U ostvarenju se navodi da dosadašnja ostvarenja Filipa Grujića, osim što afirmišu intrigantan i maštovit dramski rukopis, nedvosmisleno ukazuju da se u savremenoj srpskoj dramaturgiji akcenat pomera sa forme i postupka, na sadržinu i značenje.
"Način na koji Filip Grujić u svojim komadima dramski suvereno oblikuje unutrašnju stvarnost likova i spoljašnju nestvarnost empirije jeste slojevit, premda naoko elegantno 'lak' do neobaveznosti", navodi žiri.
Takva strategija u punom sjaju dolazi do izražaja u drami "Ne pre 4:30 niti posle 5:00" (čija najavljena praizvedba u Ateljeu 212 nosi naslov "Pred svitanje". U njoj, uzimajući za povod isečak iz svakodnevice (relativno mladog) junaka, koji dolazi da, posle deset godina "gastarbajterstva", poseti porodicu (majku i mlađeg brata), autor autentično oblikuje stvarnost upravo time što, s jedne strane, raslojava govor, a s druge, unutar okvira linearnog vremena znalački ukršta slojeve i (lične) perspektive.
"Da su Grujićevi junaci na planu forme odrazi beketovskih 'likova-ruina', ali da na planu sadržaja (ponajviše dijaloga), podsećaju na čehovljevske 'izgubljene slučajeve', pokazuje se i u komadu 'Vilica Ebena Byersa': kroz priču pobliže označenu izrazom 'istorijska priča – priručnik za čitanje' autor uverljivo daje sliku civilizacije koju podjednako truju njena eksploatatorska priroda (oličena u lažnom leku 'radithoru'), ali i samoubilačka ispraznost individua koje je naseljavaju. Rečju, dosadašnje drame Filipa Grujića nagoveštavaju ne samu ubedljiv opus rasnog dramatičara, već i na način primeren 21. stoleću slede putanju 'mihizovskog' bunta", zaključuje se u obrazloženju.
Intervju sa Filipom Grujićem, koji je nedavno dao za 021.rs, možete da pročitate na OVOM LINKU.
Filip Grujić (1995), rođen u Novom Sadu, diplomirao dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, klasa 2014/2018. Autor je romana "Bludni dani kuratog Džonija", u izdanju Samizdat B92. Grujić je takođe i autor drama "Tamo gde pevaju" (ušla u najuži izbor na konkursu Sterijinog pozorja 2018. i bila javno čitana u Šapcu), "Ovde je lepo - sečem drvo, jedem pasulj" (premijera bila u martu 2018, u Narodnom pozorištu u Beogradu, u režiji Milje Mazarak), "Kako ja ovo sinu da objasnim?" (premijera bila 14. decembra 2018. u Pozorištu mladih Novi Sad, u režiji Vojkana Arsića).
Bio je dramaturg i adaptirao je "Šeherezadu" za potrebe istoimene predstave, u režiji Slobodana Beštića, na sceni Kosmodrom (Dorćolsko narodno pozorište).
Osim pozorišne, Grujić je prisutan i u filmskoj umetnosti. Scenarista je kratkog igranog filma "Glad", u režiji Tamare Todorović, koji je učestvovao na brojnim međunarodnim festivalima (Tel Aviv, Solun, Herceg Novi, Izola, Sofija, Bukurešt...), i dobio nagradu za najbolji scenario na festivalu SEECS u Bukureštu, kao i nagradu publike u Mostaru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
jaky
BRAVO FILIPE!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar