FOTO: Izložba "Identitet(i). Predstave žena u srpskom slikarstvu" u Galeriji Matice srpske

Izložba "Identitet(i). Predstave žena u srpskom slikarstvu (1918–1941)" svečano je otvorena u Galeriji Matice srpske.
FOTO: Izložba "Identitet(i). Predstave žena u srpskom slikarstvu" u Galeriji Matice srpske
Foto: 021.rs
Kako je pitanje identiteta jedno od najprisutnijih u naučnom i umetničkom diskursu poslednje dve decenije, izložba ukazaje na sveprisutnost identitetskih raznolikosti i preispituje pojam identiteta kroz vizuelnu kulturu između dva svetska rata. 
 
Više od 70 izloženih eksponata iz kolekcije Galerije Matice srpske i brojnih muzejskih ustanova u zemlji, kao što su Narodni muzej u Beogradu, Muzej savremene umetnosti u Beogradu, Muzej pozorišne umetnosti Srbije, Muzej grada Beograda, Kuća legata, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Galerija Milene Pavlović Barili, kao i radovi iz nekoliko privatnih kolekcija, podeljeni su u četiri celine posvećene problemima razumevanja i reprezentacije identiteta: Nacionalno: Između
Istoka i Zapada, tradicije i modernosti, Glumica kao moderna žena: Pol, profesija, emancipacija, Kvir: Telo, rod i predstava i Sopstvo: Sa ove i one strane proscenijuma.
 
Tokom trajanja izložbe, svakog petka biće priređen raznovrstan prateći program kako bi se posetiocima približila osnovna ideja izložbe i da bi se podstakli na razmišljanje o (ne)jednakosti i raznolikosti koje su prisutne u svim epohama. Takođe, za najmlađe posetioce svakodnevno je dostupan porodični vodič specijalno osmišljen za izložbu.
 
 
Prati je srpsko-engleska publikacija, čiji je autor Nikola Ivanović, kustos Galerije Matice srpske. 
 
Izložba u Galeriji Matice srpske otvorena je do 4. jula.
  • S

    26.04.2021 01:32
    Bravo
    Bravo za GMS!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Kultura