FK Vojvodina objavila je na svom sajtu finansijski izveštaj, uz izveštaj revizorske kuće "Prva revizija". Kako se navodi u dokumentu, tekući računi kluba su tokom prošle godine čak 262 dana bili u prinudnoj naplati.
Kada se zbroje minusi iz prethodnih godina, ukupni gubitak kluba iznosi 506 miliona dinara.
"Pomenute činjenice ukazuju na postojanje značajnih neizvesnosti koje izazivaju sumnju u sposobnost kluba da nastavi poslovanje po načelu stalnosti. Rukovodstvo kluba preduzima mere za poboljšanje rezultata poslovanja koje su uticale na višestruko smanjivanje gubitka u odnosu na prethodne godine, te očekuje dalje poboljšanje u budućnosti, usled čega procenjuje da će klub nastaviti poslovanje u doglednoj budućnosti", navodi se u izveštaju.
Kako se može videti u izveštaju, klub je tokom prošle godine inkasirao 436,2 miliona dinara, što je povećanje u odnosu na 2018. Prihodi od prodaje "proizvoda i usluga", odnosno transfera igrača, smanjili su se, pa je u prošloj godini zarađeno 264,5 miliona, dok je u 2018. ta stavka bila za nekih osam miliona veća.
Prihodi od subvencija i premija su se udvostručili u prošloj godini, pa je na konto ove stavke inkasirano 133,4 miliona dinara. Najviše novca u klub, 93 miliona dinara, "upumpao" je generalni sponzor "Srbijagas", dok je "Bobar Beška" klubu uplatio 13,8 miliona, "Energotehnika Južna Bačka" 11,7 miliona i Grad Novi Sad 10 miliona dinara.
Takođe, porasli su i prihodi od prodaje TV prava, pa je Vojvodina dobila 10 miliona dinara u prošloj godini za prenose mečeva.
Smanjeni su i rashodi kluba, koji su prošle godine iznosili 459 miliona dinara, dok je u 2018. godini ova brojka prevazilazila pola milijarde dinara.
Klub ima i obaveze, a najveće su prema preduzeću "Vuković benz" Dragoslava Vukovića, bivšeg predsednika Nadzornog odbora kluba, kojem je Voša na kraju godine dugovala 52,5 miliona dinara. Obaveze u iznosu od 17,9 miliona Vojvodina ima prema subotičkom Spartaku, a prema Gradu Novom Sadu 15,6 miliona dinara.
Takođe, uprava se suočava i sa sudskim sporovima iz ranijih godina, čija vrednost, bez uračunatih kamata i sudskih troškova, prevazilazi 35 miliona dinara.
Između uostalog, klub je sa pojedinim igračima, trenerima i sportskim direktorom zaključio ugovore kojim se obavezuje na isplatu nagrada u slučaju dobrih sportskih rezultata. S obzirom na to da je Voša završila treća u prvenstvu i da je uzela Kup Srbije, čime je ova sezona jedna od uspešnijih u istoriji kluba, uprava treba da računa da će morati da isplati premiju od barem 34,5 miliona dinara.
Ono što je ostalo nepromenjeno u odnosu na prethodne godine jeste to da FK Vojvodina učestvuje sa 63 miliona dinara u kapitalu ćerke firme "Football development" iz Novog Sada, koja je već godinama neaktivna.
"I pored navedenih činjenica, klub je u sezoni 2019/2020 poboljšao svoje sportske rezultate. Rukovodstvo smatra da će u narednom periodu klub ostvariti pozitivan poslovni rezultat koji će biti rezultat planiranih sledećih akcija: značajnije povećanje prihoda od prodaje prava na registraciju igrača, povećanje broja prodatih ulaznica, ostvarenje novih sponzorskih i donatorskih ugovora, prodaja TV prava i slično", navodi se u revizorskim napomenama.
U januaru ove godine klub je ponovo potpisao ugovor o sponzorstvu sa "Srbijagasom", koji će, kako se navodi, "imati značajan uticaj na poboljšanje finansijskog stanja Vojvodine".
Komentari 5
@Zizu
m
Spartak
Samo toliko iz Subotice
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar