Problematično 1.445 dece u Južnobačkom okrugu

Tokom prošle godine na teritoriji Južnobačkog okruga zabeleženo je problematično ponašanje čak 1.445 dece i mladih, od čega više od pola odgovara pred novosadskim sudom.
Tokom prošle godine na teritoriji Južnobačkog okruga zabeleženo je problematično ponašanje čak 1.445 dece i mladih.

U 6,1 odsto slučajeva reč je bila o deci ispod 14 godina koja su počinila prekršaj ili krivično delo, ali su, po važećem Zakonu, krivično neodgovorna.

Antisocijalno ponašanje bez počinjenog prekršaja ili krivičnog dela evidentirano kod 13,4 odsto problematičnih maloletnika, dok se 19 odsto slučajeva odnosi na prekršajne prestupe koji se procesuiraju u Prekršajnom sudu.

Najviše zabrinjava to što su, od ukupnog broja problematične dece i mladih, čak 61,4 odsto učinioci krivičnih dela koji odgovaraju pred Višim sudom u Novom Sadu.

Od ukupno 1.445 mladih s problematičnim ponašanjem, za 336 su izrečene sudske mere, što je 53 manje u odnosu na 2013. godinu. Najčešće su izricani vaspitni nalozi (42 odsto), zatim mere posebne obaveze (25 odsto), ukori i pojačan nadzor staratelja (po 11 odsto).

Po rečima sudije Apelacionog suda u Novom Sadu Save Đurđića, koji je više od deset godina vodio odeljenje Višeg suda za maloletnike, prethodne godine je pred sudom bilo oko 20 odsto manje maloletnika nego 2013, ali najviše zbog štrajka advokata. "Primetan je nešto manji broj imovinskih delikata, koji su, inače, najčešći kod maloletnika, dok su u porastu dela nasilja u porodici i nasilničkog ponašanja", rekao je sudija Đurđić.    

Direktor Centra za socijalni rad Nenad Drašković kaže da je ova ustanova, zajedno s beogradskim, niškim i kragujevačkim Centrom za socijalni rad, učestvovao u projektu "Unapređenje primene vaspitnih naloga".  "U Novom Sadu je tokom prošle godine izrečeno 70 vaspitnih naloga, od kojih je 67 bilo upućivanje na društveno koristan rad, a tri su se odnosila na redovno pohađanje škole. Smatramo da je to dobar pravac delovanja i projekat će uz podršku Unicefa biti nastavljen i u naredne dve godine", rekao je Drašković.

Sad već višegodišnji trend povećanja broja maloletnih delinkvenata Drašković objašnjava opštom materijalnom i moralnom krizom. "Takvo stanje u društvu je prirodan osnov za porast nasilništva i drugih oblika delinkvencije, i to je nešto sa čime se u ovom trenutku suočava ne samo Srbija već gotovo svaka država na svetu. Upravo zbog toga je važno da se što više relevantnih institucija uključi u borbu s tim problemom i da što veći broj stručnjaka svojim ličnim zalaganjem održi sistem na okupu", rekao je Drašković.

  • dule

    09.03.2015 08:10
    Možete me slobodno smatrati ograničenim, ali meni je nepojmljivo da neko počini krivično delu, da bude uhvaćen i da za to niko (ni on ni staratelj) ne bude kažnjen. Napomena: ćaskanje sa socijalnim radnicima nije kazna.
  • Zvoncica

    07.03.2015 09:31
    ..
    @BokiNS
    obrati paznju, pise da su to podaci za ceo Juznobacki okrug.dakle, molim te, gledaj malo dalje do svog prsta i verujem krasnog i elitnog Limana.

    @ST
    Sudstvo jeste oronulo, ali imaj u vidu da sudovi i policija deluju represivno a da porodica, roditelji, prijatelji jesu okruzenje koje treba da deluje preventivno.Pa na koga si ti dana delovao preventivno, kritikujuci pravosudje?
  • Podbarac

    07.03.2015 09:12
    @"Toma - a jeste probali"
    To "krivično neodgovorni" najbolje upravo znaju i iskorišćavju njihove porodice - kao u primeru Raše Popova. Kazne su u takvom slučaju zanemarive, a "dete" do 14-te počini na stotine teških krivičnih dela, pa i ubistava.
    Drugi deo čine bahata gradska deca čiji roditelji tvrde da su u kući "zlatna" i da ne mogu da veruju šta se deci pripisuje.

    I jedni i drugi bivaju nekažnjeni, jer su prvi već u zatvoru ili ih čeka zatvor, pa im je zbog objedinjenja kazne svejedno. Ovi drugi uspešno dokazuju da nisu krivi oni nego ulica i loše društvo u kom se deca kreću. Primer one beogradske voditeljke.

    Cela država je nakaradno postavljena, a sudstvo i zakoni su tek smejurija. A kao što je svima poznato, kod nas je institut samodbrane praktično nepostojeći, pogotovo kada su u pitanju deca. Tako da se na primer Raša branio od dece, tj. da je bio u snazi i godinama da može da se brani, on bi završio na robiji.
    Znači ne sme da ih bije roditelj, ne sme žrtva, ne sme policija (pogotovo te manjine), nema ni popravnog domam, nema ni zatvora, a u socijalnim ustanovama gde se odvode ako su im roditelji "sprečeni" (čitaj na robiji) ne smeju da budu pod ključem, tako da se posle doručka ili ručka jednostavno odšetaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti