Eđšeg i dalje propada
Objekat pod formalnom zaštitom države u Ulici Antona Čehova broj 4, poznatiji kao Eđšeg, i dalje će biti okupljalište beskućnika i narkomana, jer gradske vlasti ne planiraju da ulažu novac u njegovu obnovu. Zgradu u vlasništvu Republike nije lako ni izdati u zakup, jer je u renoviranje potrebno uložiti najmanje pola miliona evra, kaže član Gradskog veća, Aleksandar Kravić.
Iako je bilo poikušaja da se zgrada obezbedi, u njoj je parket počupan, stolarija povađena, a na podovima se loži vatra, kaže za "Blic" Srđan Crkvenjakov iz "Poslovnog prostora", preduzeća koje bi trebalo da upravlja ovim objektom. Prema njegovom mišljenju, obnovu Eđšega otežava i to što je pod formalnom zaštitom gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, pa bi svaka investicija podlegla posebnom režimu kontrole.
Podsetimo da su ovaj objekat 1890. godine sagradili članovi Građanskog streljačkog društva. Nedavno je "Streljačka družina Novi Sad" rešila da, kao naslednik, pokrene postupak za rehabilitaciju društva, a zatim će, po donošenju zakona o restituciji, tražiti da im se vrati zdanje nacionalizovano 1945. godine. Tek nakon nacionalizacije je čuvena zgrada dobila naziv Eđšeg, jer je u njoj bio smešten Sportski klub "Jedinstvo" ili na mađarskom - Eđšeg.
Komentari 13
@srdjan:
Покренули сте причу о 'години производње' наших тараба, а сасвим је друга прича наш однос према историјским споменицима и културној баштини...
Srdjan
U Novom Sadu mozes da nabrojis na prste ulice koje izgledaju kao sa onih razglednica sa posecene Fejsbuk grupe.
Kako se odnosimo o objektima mozes da vidis u ovoj vesti, a prosetaj se malo recimo do kule u Bacu ili tvrdjave u Smederevu, da vidis sta je ruglo u sred "objekta od istorijskog znacaja" (ti jedini sto su stariji od americkih). Gde god prodju Srbi ostaju govna, kese i plasticne flase.
Zbog ovog nas i tretiraju kako i zasluzujemo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar