Srbija trinaesta po broju samoubistava
Svetski dan prevencije samoubistva, 10. septembar pod motom "Mnoga lica, mnoga mesta: prevencija samoubistva širom sveta" biće obeležen uličnom akcijom u centru Novog Sada.
Volonteri Centra za pružanje emotivne podrške i prevencije samoubistva "Srce", u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine i uz podršku grada, razmeniće sa građanima mišljenja i iskustva na temu suicida, podrške i boljeg razumevanja osoba koje razmišljhaju o samoubistvu. Dušan Čanković iz Instituta za javno zdravlje kaže da su stope samoubistva u Srbiji, a posebno u Vojvodini, veoma visoke.
"Srbija je rangirana na 13. mestu prema stopi samoubistva u svetu i stopa iznosi 20 samoubistava na 100.000 stanovnika, dok je u Vojvodini situacija mnogo lošija i ta stopa iznosi 22," izjavio je Čanković.
Članica Gradskog veća zadužena za zdravstvo, Aleksandra Novakov Mikić, kaže da je samoubistvo među mladima jedan od najvećih problema, ali i pojava koja može da se spreči.
"Tempo života i sve veći presing na koga nailazimo, kako za sticanje materijalnih dobara, tako i za golo preživljavanje, briga za našu decu, to sve dovodi do toga da smo svi izloženio ogromnim pritiscima, što rezultira tiime da stopa samoubistva skače iz godine u godinu," smatra ona.
Jedan od volontera Centra "Srce", Dejan Stojičić, kaže da bi državne i gradske institucije u saradnji sa celokupnom javnosti može da učini mnogo kako bi se stopa samoubistava smanjila. On kaže da se ljudi Srcu obraćaju iz različitih razloga.
"Duševne bolesti jesu na prvom mestu, ali je usamljenost najčešće prateći problem svih problema. I retko kada ide samo jedan problem, da je neko, na primer ostao bes posla, nego i na primer problemi u porodici, neka duševna bolest, depresija," kaže Stojičić.
Centar "Srce" o samoubistvu razgovara sa Novosađanima svakodnevno, od 14 do 23 sata, a besplatan broj telefona na koji se može dobiti pomoć je 0800 300 303.
Komentari 3
pawlle
Lija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar