NIS vredi manje nego kada je kupljen
Naime, cena barela se s tadašnjih oko 110 dolara spustila čak i ispod 30, koliko je sada, a to je uticalo je na poslovanje i vrednost akcija svih naftnih kompanija, pa i Naftne industrije Srbije.
Prilikom pojavljivanja NIS-a na beogradkoj berzi, 30 avgusta 2010. godine, kada se startovalo s cenom od 4,8 evra sada je vrednost akcija ove kompanije niža i iznosi oko 4,7 evra, što je značajno niže od najviše vrednosti iz aprila 2013. godine, kada je jedna akcija NIS-a vredela 1.020 dinara. To praktčno znači da je sada vrednost NIS-a, i pored značajnog ulaganja “Gaspromnjefta”, niža od vrednosti koju je domaća naftna kompanija imala kad je kupljena.
"Glavni razlog pada vrednosti akcija Naftne industrije Srbije je veliki pad cene sirove nafte koja se nalazi na nivou 30 odsto vrednosti od pre dve godine, kao i loši izgledi na naftnom tržištu za naredni period. Osim toga, uticaj na nižu vrednost akcija ima i nedovoljna razvijenost berze u našoj zemlji, odnosno nedostatak kvalitetnih investotora na našem tržištu", kaže vajs broker Nenad Gujaničić.
On ističe da su u sličnoj situaciji i naftne kompanije u svetu, jer je pad cene sirove nafte oborio vrednost tih kompanija i da zbog pada cene nafte sve naftne kompanije smanjuju broj zaposlenih, investicije i druge troškove. On ukazuje da je, i pored zanačajnih g ulaganja u NIS, od kako je većinski vlasnik ove kompanije “Gaspromnjeft”, sada vrednost NIS-a na tržištu manja nego kada je kupljena.
"To je svojevrsni berzanski paradoks, s obzirom da je NIS sada mnogo uređenija i kvalitetnija kompanija nego što je bila 2009. godine. Međutim, ono što je suštinska razlika u odnosu na to vreme jeste činjenica da je sada niska cena nafte pa su naftne kompanije manje profitabilne. Stoga se znatno povećanje vrednosti akcija NIS-a ne može očekivati dok ne dođe do oporavka na globalnom tržištu sirove nafte", kaže Gujaničić.
Šta se dešava na berzama vidi se po trgovanju poslednjeg dana prethodne nedelje. Cena frsa sirove nafte tipa "brent" za isporuke u martu pala je 7,18 odsto na 28,81 dolara za barel u trgovanju na berzi Interkontinental Iksčejndž u Atlanti, u američkoj saveznoj državi Džordžija, javlja agencija TAS. Američka "laka" nafta se na toj berzi trguje na nivou od 29,2 dolara za barel, dodaje ruska agencija. Istovremeno, dolar je na Moskovskoj berzi porastao za 2,3 procenta na 77,8 rubalja, dok je evro ojačao 3,2 procenta na 85,3 rublje, navodi TAS. Vodeći indeksi u Evropi i na Volstritu izgubili su više od 2,0 odsto vrednosti, nakon što su cene nafte pale u očekivanju povratka iranske nafte na tržišta. Evropske akcije su, kako prenosi Rojters, pale na najniži nivo od decembra 2014. godine, zbog velikih gubitaka deonica rudarskih kompanija.
Za 400 miliona kupljeno 51 odsto
Naftna industrija Srbije preuzeta je po ceni od 400 miliona evra za 51 odsto akcija, a to je cena sa kojom se i pojavio na tržištu - tržišna vrednost oko 784 miliona evra. Najviše je vredeo u proleće 2013. godine, oko 1,3 milijardu evra, dok trenutno vredi oko 735 miliona evra.
Autor: Dnevnik
Komentari 17
НС спортиста
Дакле пропапо дабогда !
/
Janja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar