Dodatni uslovi za školsko obezbeđenje
Zaključkom je predviđeno da će školsko obezbeđenje, pored opštih uslova predviđenih Zakonom o privatnom obezbeđenju, trebati da ispuni dodatne uslove i to: da se protiv njih ne vodi krivičan postupak i da nije pokrenuta istraga, da takva lica nisu krivično kažnjavana, da se protiv njih ne vodi postupak niti da su osuđeni za prekršaje sa elementima nasilja, te da lica koja obavljaju poslove obezbeđenja poznaju prava dece i maloletnika, odnosno da su prošla obuku iz oblasti prava deteta, te da o tome poseduju potvrdu Pravosudne akademije ili druge relevantne institucije.
Takođe, školsko osoblje, učenici i roditelji naučiće i kako da se ponašaju i sklanjaju i u slučajevima dojava o eksplozivnim napravama, požarima ili poplavama. Potpredsednik Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama i oficir policije Dejan Drobnjak kaže da će prvi časovi biti održani već u martu.
"Obuka će biti održana u Tehničkoj školi "Mileva Marić Ajnštajn" i Elektrotehničkoj školi "Mihajlo Pupin", a potom će u prvoj nedelji aprila biti održana pokazna vežba gde će se pokazati naučeno", objašnjava Drobnjak koji je objasnio da je predlog da se održi ovakva obuka stigao je nakon velikog broja lažnih dojava o postavljanju bombi, a poslednja je bila pre dve nedelje u OŠ "Sonja Marinković". Inače, na sednici Policijske uprave na temu bezbednosti u školama rečeno je da je u prvom polugodištu stepen bezbednosti u novosadskim srednjim i osnovnim školama na viskom nivou.
"Nismo imali izvršenih težih krivičnih dela na području škola osim jednog razbojništva koje je uspešno rasvetljeno, a takođe rasvetljeno je još 30 drugih dela što je značajan porast obzirom da je protekle godine rasvetljeno devet dela. Što se tiče drugih krivičnih dela, uglavnom su to dela imovinskog karaktera, i to 26 krađa i sve su bile u srednjim školama za vreme odmora, dok su se prekršajna dela smanjila za šest odsto nego prošle godine", rekao je Drobnjak.
Podsetimo, neke od najvažnijih mera Koordinacionog tela je stvoriti što bezbednije okruženje u i oko škola, zatim edukacija kako rodtelja tako i učenika po pitanju prevencije oblika vršnjačkog nasilja, pogotovo elektronskog nasilja kao najčešćeg oblika nasilja među mladima, koje je u čitavoj Srbiji u porastu i zbog kojeg je već stradalo tri mlada života, navela je Biljana Kikić Grujić, članica Koordinacionog tela.
Autorka: Gordana Ćosić
Komentari 2
Zdrav razum i
RODITELJ
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar