Novi Sad jedini ima boravak za obolele od Alchajmera
Registar bi trebalo da sačini Ministarstvo zdravlja, kaže Nada Bašić, predsednica Udruženja građana "Alchajmer". "To nam je jedan od prioriteta, da podsećamo vlast na potrebu registra, pa onda kasnije i na potrebu formiranja domova specijalizovanih za prihvat obolelih od demencija", dodaje ona.
Osim toga, ne postoji ni ustanova koja bi obolele od ove teške bolesti zbrinula na duži period, tako da su oni prepušteni članovima porodice, navodi Bašićeva. Novosadsko Udruženje građana "Alchajmer" jedino u zemlji ima dnevni boravak za obolele u kojem oni mogu da provedu četiri sata dnevno učestvujući u različitim aktivnostima. Predsednica udruženja kaže da su od početka godine imali preko 30 korisnika i procenjuje da je neophodno još takvih domova u našem gradu, ali i u drugim gradovima Srbije.
Do 2030. biće 66 miliona obolelih
Prema statistikama, od ove bolesti mozga boluje 36 miliona ljudi u svetu, a procene su da će se u narednim decenijama ta cifra udvostručiti. Većina zemalja ima programe za to, budući da je u pitanju duga, teška i skupa bolest, dok Srbija nema ni registar obolelih, kojih prema nekim podacima ima oko 200.000.
Svetski dan Alchajmerove bolesti danas obeležava preko 70 zemalja sveta pod sloganom "Demencija - vreme je za akciju", a prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije. U Novom Sadu, volonteri Udruženja "Alchajmer" će do 19 časova na Trgu slobode savetovati građane u vezi sa ovom bolešću.
Alchajmerova bolest je vodeća bolest koja pogađa stariju populaciju u svetu i čini oko 50 odsto svih demencija. Radi se o neizlečivoj degenerativnoj bolesti mozga i obuhvata oblast psihičkih problema, od blage dezorijentacije do duboke demencije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar