Inspekcija je 55 od 98 prijavljenih osoba vratila na posao, od kojih su četiri imale status uzbunjivača u vreme dobijanja otkaza.
Kako za 021 kaže načelnica novosadskog odeljenja inspekcije rada Ljiljana Stojšić, poslodavci uglavnom poštuju odluku inspekcije da vrati na posao otpuštenog radnika do okončanja postupka. "U prethodne dve godine, četiri poslodavca nisu postupila po rešenju inspektora rada, kojim je odloženo izvršenje rešenja o otkazu ugovora o radu, te su protiv istih izricane prekršajne sankcije i vođeni postupci administrativnog izvršenja rešenja", navodi Stojšić.
Jedan od interesantnijih slučajeva vraćanja na posao dogodio se u novosadskom Vodovodu. Naime, u ovom preduzeću je zaposleni, nakon promene stranke, dobio otkaz, a inspekcija je donela odluku da ga vrati na posao u skladu s zakonskom praksom. Međutim, uprava Vodovoda ovom zaposlenom fizički nije dozvolila da uđe u zgradu, što je predstavljalo direktno oglušavanje o rešenje nadležnog organa.
Najgore u preduzećima prolaze uzbunjivači, koji i kada budu vraćeni na posao, nastave da trpe psihičko zlostavljanje, a neretko bivaju premešteni na niže pozicije, s umanjenjem plate. Ova praksa je, kaže za 021 predsednik Unije poslodavac Vojvodine Stanko Krstin, zavladala Srbijom pre nekoliko decenija, kada su sva javna preduzeća i pojedine privatne prakse postale partijska i lična sredstva iživljavanja nad zaposlenima.
"Javna preduzeća primaju politički podobne, a politički nepodobne otpuštaju pošto za otkaz izmisle neki razlog. Ja, kao privatnik, primam radnike kad imam posla, a kad nemam - otpuštam ih. Kod nas u privatnom sektoru je zato vrlo surovo, ali i vrlo jednostavno. Privatna praksa je i manje mesto i manje je šansi za malverzacije, dok u javnom preduzeću možete da vratite radnika kojeg ste pokušali da se rešite, zaposlite dodatno još 10 ljudi, pa tvrdite da više nema kancelarijskih stolica i da je vraćeni radnik postao tehnološki višak", objašnjava Krstin.
Lako je direktorima da odbiju da vrate zaposlenog, jer
kazne za to ne plaćaju lično oni, već građani iz budžeta preduzeća. Takva kazna u iznosu od čak dva miliona dinara preti Vodovodu,
pisao je 021. Ovakvi slučajevi su dozvoljeni, čak i podstaknuti jer Srbija nema pravni sistem, smatra Krstin.
"Baš te direktore briga za kazne, budžet je budžet i sve trpi. Naši mehanizmi prosto nisu dovoljno strogi, a da bi bilo šta funkcionisalo, mora da postoji pravna država, stabilna pravila igre i njihova nadgradnja. Mi ni temelj nemamo, a najveći problemi su nam upravo u pravosuđu. Pa pogledajte kako se rešavaju veliki slučajevi korupcije. Naravno da neki bezobrazni poslodavac neće da poštuje zakon, jer zna da pravna država ne postoji i neće mu se ništa desiti. Zamislite da zakon funkcioniše i da se odluke donose u razumnom roku, svi bi se držali zakona", kaže naš sagovornik.
Nedavno je zaposlena u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika Tatjana Đakonov prijavila nasilje na radnom mestu. Na ove poteze uprave Zavoda nad bivšom uzbunjivačicom reagovala je i Agencija za borbu protiv korupcije nakon pisanja našeg portala. Tu priču pročitajte
OVDE. Sa kakvim se problemima susreće bivša uzbunjivačica u Turističkoj organizaciji Novog Sada nakon što je pokrenula pitanje zapošljavanja direktora pročitajte u našoj priči
OVDE.
Autorka: Gorica Nikolin - gorica@021.rs
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
просто
BB
I naravno pazim sta radim.
Ima, naravno, pritisaka na poslu da uradim stvari kako bi 'biznisu' (ne struci) odgovaralo. Gledam da odrzim cistu pamet I razlikujem jedno od drugog.
Pozdrav
Судови
Никакав проблем није фалсификована документа прогласити валидним, ако је прави судија на правом месту, још ће то бити препорука за унапређење!
Док се поступци не реше директори се бахате и троше буџетска средства на своје и страначке баханалије. Када изгубе поступак, опет се сви трошкови плаћају из буџетских средстава, а не из џепа директора који је својим одлукама проузроковао штету!
Град Нови Сад плаћа одштету за аутобуску станицу, а не бивша градоначелница Маја Гојковић чије су одлуке уништиле фирму, а сада новосађани морају да плаћају њене погрешне одлуке? Ко нам крив сами смо је изабрали!
Млади не губите време идите из земље, свака борба је унапред осуђена на пропаст, сваки покушај пријаве корупције је губиљење времена и енергију на непоправљиве ствари!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar